Kumanovarja bleu banesën që nuk “ekziston”! (Video)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/03/2023

Në këtë ndërtesë duhej të fillojë një etape e re në jetën e Maja Dançevskës, por…

“Si është e mundur që të përfundojmë në rrugë me dy fëmijë të vegjël, me të cilët me të vërtetë nuk e di se ku do shkoj” – tha Maja Dançevska.

Investitori Snezhana Petrusheviq së bashku me bashkëshortin e saj Gjoko Petrusheviq në vend se të ndërtojnë sipas lejes, e cila lejon ndërtimin e shtëpisë private, ato kanë ndërtuar ndërtesë me 12 banesa. 7 prej të cilave i kanë shitur, e në mesin e atyre 7 personave është edhe Maja.

“ U dakorduam, ne e paguam 60% të shumës së përgjithshme të çmimit për banesën. Nënshkruam marrëveshje për shitblerje dhe në ndërkohë pritem që të shpërngulemi. Kur u përfundua ndërtesa, ne u shpërngulëm dhe pritëm që të përfundojë siç thoshte ai ajo procedura teknike që të na dorëzoj fletëpronësinë. Kur e pash se nuk ka fletëpronësi, unë vendosa të shkoj në kadastër ku më thanë se në këtë vend nuk ka asnjë ndërtesë, ajo është e paraparë për shtëpi dhe nuk do të mund të marr fletëpronësi” – tha Maja Dançevska.

Pasi Maja e ka kuptuar se çfarë po ndodh, pronari i objektit ka filluar me kërcënime.

Kërcënimet i ka paraqitur në polici, e Maja edhe pse i bëhej presion, nuk e ndali luftën për pronën që e ka paguar dhe nuk po mund ta shfrytëzojë.

Më në fund, në vitin 2017 Gjykata Themelore e Kumanovës vendos që t’ia konfiskojë pronën Snezhana Petrusheviqit dhe ta shpallë fajtorë për ndërtim ilegal.

Përveç se i konfiskohet prona, ajo do të dënohet edhe me dy vite burg me kusht, por askund nuk u akuzua për mashtrim e Maja mbeti edhe pa para por edhe pa pronë.

Edhe pse ka vendim të plotfuqishëm për konfiskimin e pronës, tanimë ish pronari kërkon nga Maja që ta lëshojë objektin, e kjo çuditërisht pranohet nga gjykata. Kjo sepse në kadastër ende nuk është shkruar kjo pronë si e konfiskuar nga shteti, e nga ana tjetër, gjykata nuk e njeh marrëveshjen e nënshkruar në noter mes Maja Dançevskës si blerëse dhe Snezhana Petrusheviqit si shitëse, për shkak se objekti që është shitur ligjërisht nuk ekziston.

U përpoqëm të marrim prononcim edhe nga investitori Snezhana Petrusheviq. Ajo nuk ishte në shtëpinë e saj. E ëma e saj tha se nuk di gjë për rastin.

Maja është e futur në këto labirinte juridike që prej vitit 2014, e fundi mund të jetë i dhimbshëm për atë dhe familjen e saj. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
1 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
3 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
5 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
5 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
6 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

ME TE LEXUARA

13 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
1 ditë
Fari Hiseni nga LD: BDI në foltore e paraqet veten si shqiponjë, ndërsa në negociata bëhet një kanarinë
7 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
1 ditë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
13 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
1 ditë
Një serbe e plagosur në autostradën Negotinë-Demir Kapi, ishte përleshur fizikisht me bashkëshortin e saj në makinë
7 orë
Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”
1 ditë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

LEXO MË SHUMË

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

INFO

NA NDIQ