Kumanovë, BDI : “Gradonaçallniki” i Alternativës dhe Aleancës, ndërton çerdhe vetëm për maqedonasit

INA
INA

10 Maj, 2023

Këshilltarët e BDI-së, në komunën e Kumanovës, kanë reaguar sot pas vendimit të shumicës së Këshillit për të ndërtuar një çerdhe në Zeleni Rid (rajon i banuar me shumicë maqedonase) dhe injorimit të kërkesës së tyre për një çerdhe për fëmijët shqiptarë në këtë qytet.

“Koalicioni i turpit në Kumanovë në krye me gradonaçallnikin e Alternativës dhe Aleancës, ndërton çerdhe në Zeleni Rid, kurse në kërkesën tonë që të përgatitet dokumentacioni për ndërtimin e çerdhes në pjesën e shqiptarëve, nuk pranohet me arsyetimin se NP Kumanova Plan nuk mund ta bëjë projektin ngaqë është e stërngarkuar me punë.
Bëhet pikëndalesë e autobusit në rr.Done Bozhinov dhe Bratsvo Edinstsvo, kurse pikë ndalesa në rr.Tode Mendoll, te lagja e Barakave dhe në kryqëzimin e rrugëve Strashko Simonov dhe Bllagoj Iliev Gune, NUK BËHET.
SEPSE JANË RRUGË TË BANUARA KRYESISHT ME SHQIPTARË”, thuhet në reagimin e këshilltarëve të BDI-së në Kumanovë.

https://www.facebook.com/100017956569562/posts/pfbid0YG9Q3NYvZkHc9Bj6p8Yji8JYFxZJVY3YqNf24PsQaCttAQyatQG67bPSojrvuMXpl/?app=fbl

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

varga eurotalks

Politika e Vuçiçit njësoj si e Millosheviçit, Varga për Eurotalks (VIDEO)

elmi

Aziri: Ja çfarë e pengoi bashkimin e Alternativës, Besës dhe ASH-së? (VIDEO)

rama bbc

Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo. Tani është koha për paqe

Mickoski-vmro

Mickoski: Jam për një Qeveri të gjerë pro-maqedonase, tani jemi të nënshtruar nga BDI

Aggeler

Aggeler: Maqedoninë e Veriut e presin vendime të vështira, por ne jemi aty

Struga-780x439-1

Struga pret mërgimtarët për sezonin veror

kurti-1

Kurti zbulon një për një, emrat e sulmuesve të KFOR-it

droge

Aksion i përbashkët Maqedoni – Greqi, kapen 160 kg kokainë me vlerë 10 milionë euro

Saimir_Tahiri

Ambasada amerikane reagon pas lirimit të ish-ministrit Tahiri: Do të ketë pasoja

INFO

NA NDIQ