Kumanovë, nga fillimi i vitit janë shpërngulur 164 filloristë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/02/2023

Nga fillimi i vitit shkollor, deri sot, nga shkollat ​​fillore të Kumanovës janë çregjistruar 201 nxënës dhe 34 nga shkollat ​​e mesme, njoftoi sot drejtoria komunale e arsimit.

Në shkollat ​​fillore të Kumanovës janë gjithsej 10.097 nxënës dhe në shkollat ​​e mesme 4.126.

“Në vitin shkollor 2022/2023 në shkollat ​​fillore komunale me gjendjen deri më 02.02.2023 janë çregjistruar gjithsej 201 nxënës nga gjithsej 10.097 nxënës të regjistruar. Nga nxënësit e çregjistruar 37 nxënës janë çregjistruar për shkak të shpërnguljes në komunë tjetër në Republikën e Maqedonisë dhe 164 nxënës janë çregjistruar për shkak të shpërnguljes në shtetin tjetër”.

“Në vitin shkollor 2022/2023 në shkollat ​​e mesme komunale deri më 02.02.2023 janë çregjistruar gjithsej 34 nxënës. Nga 4126 nxënës të regjistruar, 16 studentë janë çregjistruar për shkak të shpërnguljes në komunë tjetër në Republikën e Maqedonisë së Veriut, ndërsa 18 nxënës janë çregjistruar për shkak të shpërnguljes në shtet tjetër”, njoftuan nga Departamenti i Arsimit në Komunën e Kumanovës.

Vitin e kaluar situata ka qenë edhe më e rëndë, pasi sipas të dhënave, shkonën fillore e kanë braktisur 220 nxënës, të mesme 60 nxënës. Kumanova megjithatë është komuna më e madhe në vend me 10 mijë nxënës dhe 4.500 gjimnazistë.

TË FUNDIT
11 minuta
Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara
1 orë
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
3 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
3 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
4 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit
9 orë
Ish-snajperi ushtarak që mban rekordin botëror lëshoi ​​një teori shqetësuese: Sapo pashë foton, e dija
1 ditë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?! (FOTO)
3 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
11 orë
Fredi Beleri del nga burgu për t’u betuar si eurodeputet në Strasburg. Flet për mediat greke
1 ditë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
9 orë
Ageler: SHBA është këtu të ju mbështesë dhe jo të ndërhyjë

LEXO MË SHUMË

Arsim sinani

Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

INFO

NA NDIQ