Kundërofensiva ndaj Rusisë, Zelensky: I gjithë territori në lindje është minuar

Picture of INA
INA

06/07/2023

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky në një intervistë për CNN është shprehur se kundërofensiva ndaj Rusisë ka hasur vështirësi, për shkak të vonesës në dërgimin e armëve.

“Dorëzimi me vonesë i armëve në Ukrainë ka ngadalësuar kundërsulmin e Kievit, duke i lejuar Rusisë të forcojë mbrojtjen e saj në zonat e pushtuara”, tha presidenti Volodymyr Zelensky, në një intervistë për CNN. “Kisha shpresuar se kundërsulmi mund të fillonte shumë më herët se në qershor dhe tani është ngadalësuar për shkak të vështirësive në terren. I gjithë territori është minuar rëndë,” shtoi ai.

Ndërkohë, në një lajm të fundit, shefi i Wagner-it, Yevgeny Prigozhin, i cili udhëhoqi një rebelim të armatosur në Rusi muajin e kaluar, është në Rusi dhe jo në Bjellorusi. Konfirmimi u bë nga lideri i Bjellorusisë Alexander Lukashenko. Vendndodhja e Prigozhin ka qenë një mister që kur ai u pa në Rusi gjatë rebelimit. Sipas një marrëveshjeje për t’i dhënë fund përplasjes, akuzat kundër Prigozhin u hoqën dhe ai dhe luftëtarët e tij u lejuan të lëviznin në Bjellorusi.

Udhëheqësi i Bjellorusisë Alexander Lukashenko ndihmoi ndërmjetësimin e marrëveshjes.

TË FUNDIT
2 ditë
Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia pas deklaratave të Erdoganit
2 ditë
A po i destabilizojnë vendet ,vrasjet dhe tentativat për vrasje të liderëve?
2 ditë
Atentati ndaj kryeministrit sllovak – njerëzit po e krahasojnë me vrasjen që shkaktoi fillimin e Luftës së Parë Botërore
3 ditë
Mori tre plumba në trup, si është gjendja e kryeministrit sllovak?
3 ditë
VIDEO/ “Ja përse e qëllova”, autori i atentatit ndaj kryeministrit sllovak flet sulmin me armë

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

Benjamin Netanyahu

Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia pas deklaratave të Erdoganit

fico atentat

A po i destabilizojnë vendet ,vrasjet dhe tentativat për vrasje të liderëve?

fico atentat

Atentati ndaj kryeministrit sllovak – njerëzit po e krahasojnë me vrasjen që shkaktoi fillimin e Luftës së Parë Botërore

fico atentat

Mori tre plumba në trup, si është gjendja e kryeministrit sllovak?

fico atentat

VIDEO/ “Ja përse e qëllova”, autori i atentatit ndaj kryeministrit sllovak flet sulmin me armë

Screenshot_35-780x470

Zbulohet identiteti i personit që qëlloi kryeministrin sllovak, shkrimtar i njohur në Sllovaki

fico atentat

VIDEO/Plagoset kryeministri i Sllovakisë Robert Fico

antoni blinken

Blinken nga Kievi: Atë që e ka shkatërruar Putini, Rusia duhet ta paguajë

Biden

Presidenti Biden shumëfishon tarifat amerikane për mikropocesorët dhe makinat elektrike kineze

INFO

NA NDIQ