Kupa e Italisë/ Frosinone eliminon Napolin dhe kalon në çerekfinale

INA
INA

20/12/2023

Frosinone është surpriza më e bukur e Kupës së Italisë, me skuadrën e Di Françesco-s që triumfoi bindshëm 0-4 ndaj Napolit duke prekur kështu për herë të parë në historinë e saj fazën çerekfinale të këtij kompeticioni. Në “Diego Armando Maradona”, Napoli u nis si skuadra favorite për të avancuar më tej, teksa gjeti edhe avantazhin në minutën e 37’, por goli i Simeone-s u anulua nga VAR, për një prekje të topit me dorë.

Në fraksionin e dytë, Frosinone u shfaq kërcënuese dhe cinike, duke gjetur rrjetën në rastet e krijuara. Barrenechea i surprizoi të gjithë, me argjentinasin që realizoi në minutën e 65’ duke kaluar Frosinone-n në avantazh. Një moment që ndryshoi humorin e vendasve dhe Napoli nuk arriti të reagonte, teksa në krahun tjetër të besuarit e Di Françesco-s shfrytëzuan momentin e mirë dhe realizuan edhe golin e dytë me anë të Caso-s në minutën e 70’.

Skuadra e Mazzarri-t provoi të rihapte ndeshjes, por as Kvaratskhelia e as Osimhen nuk mjaftuan që të ndryshonin fatet e kësaj sfide, ndërsa Frosinone realizoi edhe dy herë të tjera në kohën shtesë duke thelluar akoma edhe më shumë avantazhin. Kedira shënoi golin e tretë në minutën e parë të shtesës, teksa katër minuta më pas, Harroui realizoi golin e katërt duke mbyllur përfundimisht llogaritë e mbrëmjes.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

milan

I humbi një orë me vlerë 180 mijë euro, futbollisti i njohur përleshet me një hajdut në një klub nate

Jasir Asani

VIDEO / Jasir Asani fantastik, goditjet e tij nuk ndalen as në stërvitje

Liga e Evropes Europa League

Katër ndeshje të tjera emocionuese në “FA Kupën” e Anglisë

mbape real

Mesazhi i Macronit për Mbappen që po bën xhiron e botës: Do na futësh në telashe!

kloop

Lista me 14 lojtarë të Liverpoolit tani janë të lirë për të thyer rregullin e rreptë të Klopp

belingam real madrid

Real Madrid vendos rekord historik në mbrojtje pa dy qendërmbrojtësit dhe portierin kryesor

haland

Erling Haland shënon 5 gola, Man. Siti shpartallon Lutonin

dybala

Shënoi tre gola ndaj Torinos, Dybala: Te Roma shijoj të tashmen, dua të fitoj trofe!

Ilir-Daja-

Ilir Daja vazhdon kontratën me Ballkanin deri në vitin 2026

INFO

NA NDIQ