Kur do ta kalojë inteligjenca artificiale inteligjencën njerëzore?

Picture of INA
INA

09/10/2023

Inteligjenca e përgjithshme artificiale (AGI) do të tejkalojë inteligjencën njerëzore pothuajse në të gjitha fushat brenda 10 viteve, tha CEO i korporatës japoneze të investimeve SoftBank, Masayoshi Son.

“Është e gabuar të thuhet se inteligjenca artificiale nuk mund të jetë më e zgjuar se njerëzit, sepse është krijuar nga njerëzit. “Ajo tani po mëson vetë, po stërvit vetë dhe po nxjerr përfundimet e saj, ashtu si njerëzit,” theksoi Son, sipas CNN.

Duke folur në konferencën e korporatës SoftBank World, ai parashikoi se në të ardhmen AGI do të jetë dhjetë herë më inteligjente se shuma e gjithë inteligjencës njerëzore.

Son ka folur më parë për potencialin e AGI, duke përdorur zakonisht termin “singularitet”, për të transformuar biznesin dhe shoqërinë, por kjo është hera e parë që ai jep një afat kohor për zhvillimin e inteligjencës artificiale.

CEO i SoftBank është i prirur të bëjë pretendime radikale në lidhje me ndikimin transformues të teknologjive të reja. Parashikimet e tij për internetin celular janë realizuar kryesisht, ndërsa ato për Internetin e Gjërave (IoT) jo.

Sipas Tech Target, inteligjenca e përgjithshme artificiale (AGI) është një lloj inteligjence artificiale e krijuar për të kryer çdo detyrë intelektuale që një njeri mund të kryejë. AGI gjithashtu mund të gjejë një zgjidhje më vete kur përballet me një detyrë të panjohur.

TË FUNDIT
3 orë
Themeluesi i WikiLeaks marrëveshje me SHBA-në për pranimin e fajësisë/ Lirohet Julian Assange, kthehet në Australi pas një beteje ligjore 12-vjeçare
4 orë
Telefonat Android po bëhen më inteligjentë
4 orë
Kompania Apple në shkelje të rregullave të BE-së për teknologjinë
4 orë
NASA gati për misionin e madh në hapësirë
1 ditë
Apple dhe Meta kanë diskutuar për partneritet?

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mira Murati për ndikimin e Inteligjencës Artificiale: Disa punë ‘ndoshta do të zhduken’, por ndoshta sepse ‘nuk duhet të ishin aty’
1 ditë
Apple dhe Meta kanë diskutuar për partneritet?
4 orë
NASA gati për misionin e madh në hapësirë
4 orë
Kompania Apple në shkelje të rregullave të BE-së për teknologjinë
4 orë
Telefonat Android po bëhen më inteligjentë
3 orë
Themeluesi i WikiLeaks marrëveshje me SHBA-në për pranimin e fajësisë/ Lirohet Julian Assange, kthehet në Australi pas një beteje ligjore 12-vjeçare

LEXO MË SHUMË

wikipedia

Themeluesi i WikiLeaks marrëveshje me SHBA-në për pranimin e fajësisë/ Lirohet Julian Assange, kthehet në Australi pas një beteje ligjore 12-vjeçare

androidi

Telefonat Android po bëhen më inteligjentë

Apple-1

Kompania Apple në shkelje të rregullave të BE-së për teknologjinë

nasa2

NASA gati për misionin e madh në hapësirë

meta-logo-1

Apple dhe Meta kanë diskutuar për partneritet?

mira murati

Mira Murati për ndikimin e Inteligjencës Artificiale: Disa punë ‘ndoshta do të zhduken’, por ndoshta sepse ‘nuk duhet të ishin aty’

kilometrazh-kilometra

Ulja e kilometave – problem i madh evropian, vetëm dy vetura janë të mbrojtura!

tik tok

SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve

Nvidia

Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë

INFO

NA NDIQ