Kur përfundojnë pushimet në Zvicër..?

Picture of ina-online
ina-online

05/08/2023

Në varësi të kantonit të vendbanimit dhe rrethit shkollor, shkollat publike do të rifillojnë midis 11 dhe 27 gushtit. Pushimi tjetër që do të marrin fëmijët në Zvicër do të jetë një pushim vjeshte dyjavor në tetor.

Në Zvicër, pushimet shkollore përcaktohen nga kantonet dhe komunat. Kjo do të thotë se fillimi, mbarimi dhe madje kohëzgjatja e pushimeve mund të ndryshojnë jo vetëm nga kantoni në kanton, por edhe nga një komunë dhe rajon në tjetrin, shkruan The Local.

Pra, kur priten fëmijët të kthehen në klasë në secilin kanton?
Derisa kantonet Basel-City, Basel-Country, Appenzell Innerrhoden, Gjenevë, Glarus, Graubünden, Jura, Neuchâtel, Uri dhe Vaud filluan të gjitha pushimet e tyre shkollore për verën më 3 korrik, ato nuk i përfundojnë të gjitha në të njëjtën ditë.

Nxënësit e shkollave në Baselit, Appenzell Innerrhoden, Glarus, Graubünden dhe Neuchâtel kthehen në shkollë më 14 gusht.
Nxënësit në Gjenevë, Jura, Uri dhe Vaud gëzojnë një pushim pak më të gjatë. Pushimet verore të shkollës në Jura dhe Uri përfundojnë më 18 gusht me studentët që kthehen në tavolinat e tyre më 21 gusht.

Periudha e pushimeve verore për fëmijët në Appenzell Ausserrhoden, Bern, St. Gallen, Schaffhausen, Thurgau filloi në 10 korrik të këtij muaji dhe përfundon më 11 gusht.
Nxënësit e shkollave në kantonin Aargau kanë më pak ditë pushimi mes fëmijëve në shkollat zvicerane dhe lirohen nga 24 korriku deri më 11 gusht, përcjell albinfo.ch.

Në Zvicrën Qendrore, kantonet e Lucernit, Nidwalden, Obwalden, Schwyz dhe Zug mirëpresin studentët të kthehen më 21 gusht. Pushimet verore në këto tre kantone nisën më 10 korrik.

Ndërkohë, nxënësit në Ticino kanë terren për festime pasi askund tjetër në Zvicër nxënësit e shkollës nuk mund të shijojnë një pushim më të gjatë. Pushimet shkollore në kantonin jugor filluan më 17 qershor dhe nxënësit nuk do të priten deri më 28 gusht, shkruan The Local.

Kantoni i Valais ka një pushim veror të caktuar në nivel kantonal nga 26 korriku deri më 16 gusht, megjithatë, këto data mund të varen nga rajoni ose shkolla. Ky është gjithashtu rasti për komunat dhe shkollat e tyre me bazë në kantonet Appenzell Innerrhoden, Appenzell Ausserrhoden dhe kantonin e Bernës.

Për sa u përket shkollave private (përfshirë ato ndërkombëtare), ato kanë oraret e tyre të pushimeve, të cilat zakonisht janë të ndryshme nga ato të institucioneve publike, përcjell albinfo.ch.

TË FUNDIT
4 orë
Konsullata e Kosovës në Nju Jork, shënoi 25-vjetorin e Çlirimit të Kosovës
5 orë
Kosova me 10 medalje në finalen e NEO - shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë
9 orë
“8 milionë euro i kam për shpenzime personale”/ Gazetari i njohur tregon rastin e një shqiptari që kishte habitur policinë në Dubai
2 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
2 ditë
FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet

ME TE LEXUARA

9 orë
“8 milionë euro i kam për shpenzime personale”/ Gazetari i njohur tregon rastin e një shqiptari që kishte habitur policinë në Dubai
5 orë
Kosova me 10 medalje në finalen e NEO - shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë
4 orë
Konsullata e Kosovës në Nju Jork, shënoi 25-vjetorin e Çlirimit të Kosovës

LEXO MË SHUMË

IMG_2979

Konsullata e Kosovës në Nju Jork, shënoi 25-vjetorin e Çlirimit të Kosovës

IMG_2986

Kosova me 10 medalje në finalen e NEO – shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë

Dubai Police Patrol, Dubai, UAE.

“8 milionë euro i kam për shpenzime personale”/ Gazetari i njohur tregon rastin e një shqiptari që kishte habitur policinë në Dubai

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

drejtesi gjyq

FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet

euroo

Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?

Screenshot_2024-06-11-22-02-33-046_com.facebook.katana-edit

Shqiptarja Sabrina Vela nxënësja më e mirë (Valedictorian) në shkollë të mesme, Staten Island

Aeroporti-i-Shkupit-780x439-1-750x430-1

Paralajmërohet ndërprerje e linjës ajrore Shkup-Gjenevë nga 1 nëntori

Muharrem Salihu

Salihu nuk arriti votat për eurodeputet: Nuk i’a dolëm, por rrugëtimi ynë vazhdon

INFO

NA NDIQ