Kurani më i vogël gjendet edhe në Tetovë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/04/2023

Një nga kopjet e librit të shenjtë të Kuranit, me përmasat e vogla të barabarta me ato të një pulle poste, ndodhet në Shqipëri edhe në Tetovë. Libri është në pronësi të familjes Emruli nga Kalishti e që jetojnë 30 vite në Reçicë të Vogël të Tetovës.

Sipas nipit të Hafiz. Ademit nga Kalishti thotë se Kurnin e vogël e ka trashëguar brez pas brezi e që thuhet se daton që nga shekulli i XIX, përcjell TS.

Sipas nipit të Hafiz Ademit për TS, Kurani ruhet me mbështjellës të mirë që mos prishen fletat e që është i mbështjellur me një lëkurë e që thuhet se është blerë në Turqi nga shkaku i ambalazhit që shihet dhe është trashëguar brez pas brezi.

Sipas nipit, Kurnai ka dy lloje mbështjellësit, njëri është metal e njëri me lëkurë, ai thotë se në metal është edhe një xham për të lexuar për të zmadhuar shkronjat.

Në fund nipi i Hafiz Ademit thotë se do të vazhdojë tua lë pasardhësve djemëve e nipave dhe kështu do ta ruajnë deri sa të jenë gjallë./TS/

https://www.facebook.com/watch/?v=544320914548248

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bujar Osmani

Instituti “Arben Xhaferi”: Bujar Osmani ka shkelur ligjin shtatë herë radhazi brenda një viti duke i mbajtur të fshehura shpenzimet e tij si Ministër i jashtëm

Kamionet-1-520x360-1

Pasaporta më shpejt për shoferët e kamionëve dhe autobusëve

Qeveria talat xhaferi

Qeveria konstatoi dhe miratoi tekstin e Strategjisë kombëtare për zhvillim 2024-2044

naim-bajrami

Krahu i Selës i ASH-së vetë apo koalicionim për zgjedhjet, flet Bajrami

Ageler

Ageler: Diskursi i fushatës të fokusohet në çështje esenciale, jo në sulme personale

IMG_9337

Banorët e nisin vetë shkollën shqipe në Nerovë të Krushevës

Arben Taravari

Taravari: Faliminderit, në një kohë rekord nënshkruat për kandidaturën time për President!

urim etemi bilall kasami

Kasami prezanton prurjen e radhës në Lëvizjen BESA

lsdm mitrevski kovacevski zecevic kryesia

LSDM dorëzon në Kuvend propozim-ligjin kundër rritjes së pagave për funksionarët

INFO

NA NDIQ