Kursi i Euros, Banka e Shqipërisë ndërhyn në treg

ina-online
ina-online

04/08/2023

Banka e Shqipërisë ka vendosur të blejë më shumë Euro në treg për të minimizuar nënçmimin që ka pësuar monedha europiane në raport me Lekun.

Banka do tërheqë nga tregu deri në 80 milionë Euro më shumë nga se kishte planifikuar deri në fund të vitit.

Sipas informacioneve të vetë Bankës Qëndrore gjatë vitit 2023 me objektiv rritjen e rezervës valutore, do të blihen përmes ankandeve 220-300 milionë Euro.

Banka vendos të ndërhyjë në treg pasi Euro po pëson luhatje të vazhdueshme në tregun e këmbimit valutor.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

auto_korrupsion1511207587

Kush janë më të korruptuarit në Maqedoninë e Veriut?!

branko_azeski

Branko Azeski do të kryesojë në shoqatën e dhomave ekonomike të Ballkanit në vitin 2024

Gjermani euro

Një alarm në ekonominë gjermane

Kovacevski

Kovaçevski: Sukseset e kompanive vendase janë investim në rritjen ekonomike

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Mbështetëm qytetarët dhe kompanitë me mbi dy miliardë euro

termocentral obiliq ndotje qymur

Maqedonia e Veriut, gati të heqë dorë nga qymyri – Plan prej 3 miliardë euro për prodhim të energjisë së pastër

denari-756x420-696x387-1

Paketa e re e masave: Pensionistët në Maqedoni me pensione më të ulëta do të marrin 15 mijë denarë për 5 muaj

derivate nafta dizeli benzin

Nga sot çmime më të lira të derivateve të naftës

ndertim

Në Maqedoni hipotekat ulen, ndërtimet dhe kreditë nuk ndalen

INFO

NA NDIQ