Kurti deshi ta nënshkruaj planin më 27 shkurt, Vuçiq jo, Lajçak zbulon qëndrimin e BE-së

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/03/2023

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak, në një bashkëbisedim në “Atlantic Council” ka folur për zhvillimet e 27 shkurtit në Bruksel ku Kurti dhe Vuçiq u dakorduan për propozimin frako-gjerman.

Lajçak ka foluër për diskutimin që është bërë rreth çështjes së nënshkrimit të propozimit evropian po atë ditë në Bruksel, kërkesë kjo që kishte ardhur nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ishte refuzuar nga Aleksander Vuçiq.

Emisari sllovak ka thënë se BE-ja ka menduar që një gjë e tillë do të ishte e parakohshme, meqë dokumenti me 11 nenet pa pjesën e implementimit është më shumë një deklaratë politike sesa marrëveshje obligative.

“Reagimi ynë ishte që kjo do të ishte e parakohshme. Kjo marrëveshje nuk është gjë e vogël por pa pjesën e implementimit është më shumë një deklaratë politike se sa një marrëveshje ligjërisht obligative kështu që thamë le të presim me nënshkrim derisa të kemi një kuptim të plote dhe marrëveshje të plotë se si do ta implementojmë”, ka thënë Lajçak në Atlantic Council.

BE-ja do të vazhdojë përpjekjet që të gjej pajtim mes Kosovës dhe Serbisë edhe për planin e implementimit deri më 18 mars kur edhe është caktuar takimi i radhës në Ohër.

Asocaicioni i Komunave me Shumicë Serbe është një nga temat më problematike për të cilën pritet të shihet se cila do të jetë zgjidhja. Lajçak ka zbuluar se janë duke u diskutuar mbi dhjetë modalitete./Express/

TË FUNDIT
2 orë
Presidentja Osmani takoi homologen Davkova
2 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
3 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
6 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
7 orë
Walker: Kosova është storie e suksesit për arritjet gjatë 25 vjetëve liri

ME TE LEXUARA

1 ditë
“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”
10 orë
Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj
1 ditë
Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari
8 orë
SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare
1 ditë
Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera
7 orë
Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së
1 ditë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar
7 orë
Walker: Kosova është storie e suksesit për arritjet gjatë 25 vjetëve liri
1 ditë
Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1718289433212

Presidentja Osmani takoi homologen Davkova

IMG_2957

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

william walker uoker kurti

Walker: Kosova është storie e suksesit për arritjet gjatë 25 vjetëve liri

takim ministror

Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së

biden macron

SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare

Afrim Gashi

Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj

shota made in albania

Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”

INFO

NA NDIQ