Kurti dhe Vuçiç konfirmojnë, më 18 mars zhvillohet takimi i radhës në Ohër

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/03/2023

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç dhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti konfirmuan se do të takohen në Ohër më 18 mars në kuadër të dialogut mes dy vendeve, provës që po zhvillohet me ndërmjetësimin e Bashkimit Europian.

Lajmi është bërë i ditur nga Shërbimi Evropian për Çështjet e Jashtme (EEAS), ndërsa në qendër të takimit do të jetë finalizimi i Aneksit Zbatues të Marrëveshjes për Rrugën e Normalizimit të Marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, sipas EEAS.

Borrell dhe përfaqësuesi special i BE-së për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak, fillimisht do të kenë takime të ndara me Vuçiçin dhe Kurtin, e më pas do të vijojë takimi i përbashkët trepalësh.

Ndërkohë, Lajçak ka folur për mediat pas takimit që ka pasur sot me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin. Lajçak tha se palët duhet të pajtohen edhe për Aneksin e Implementimit përndryshe marrëveshje s’do të mund të jetë obligative.

”Ne duhet të pajtohemi se si duhet të implementohet. Përndryshe nuk do të jetë obligative. Patëm një bisedë konstruktive dhe shumë të rëndësishme me Kurtin. Gjithashtu takova edhe presidenten. Qëllimi kryesor i këtij takimi është se si Kosova e sheh implementimin. Ky takim përmbushi pritjet e mia në këtë kontekst”, ka thënë Lajcak.

Ai ka treguar se për të njëjtin qëllim do të jetë edhe në Beograd.

“Do të jem edhe në Beograd të hënën dhe të martën për të parë se si Serbia e sheh këtë punë”, ka shtuar Lajçak./BW

TË FUNDIT
56 minuta
Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian
1 orë
Dy të lënduar pas një aksidenti mes tri veturave në Prishtinë
1 orë
Gashi takohet me përfaqësuesit e Zyrës së DCAF në Shkup
3 orë
Vrasja e policit në Serbi, MPJ-ja u kërkon mërgimtarëve të kenë kujdes ose të shmangin kalimin nëpër shtetin fqinj
3 orë
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke
4 orë
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?
1 ditë
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?
4 orë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
24 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
3 orë
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni

LEXO MË SHUMË

sgvf

Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian

policia kosoves

Dy të lënduar pas një aksidenti mes tri veturave në Prishtinë

gashi

Gashi takohet me përfaqësuesit e Zyrës së DCAF në Shkup

policia serbe vrasje serbi

Vrasja e policit në Serbi, MPJ-ja u kërkon mërgimtarëve të kenë kujdes ose të shmangin kalimin nëpër shtetin fqinj

arrest ushtar

Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

vlora hyseni

SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri

policia serbe vrasje serbi

Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë

INFO

NA NDIQ