Kurti flet për Asociacionin: Më shumë shqiptarë ka në Serbi

Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/02/2023

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë të mërkurën se formimi i komunitetit të komunave serbe (ZSO) në Kosovë nuk është i mundur, sepse është në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës dhe se është Serbia ajo që duhet të paguajë kompensimin për luftën e vitit 1999.

Ai tha se Kosova është multietnike, “edhe pse që nga shpallja e pavarësisë, 93 për qind e popullsisë e përbëjnë shqiptarët”.

“Formimi i ZSO-së në Kosovë nuk është i mundur sepse është në kundërshtim me Kushtetutën (e Kosovës). Kur shpallëm pavarësinë (në 2008 vit), thamë se Kosova edhe pse ka 93 për qind shqiptarë, nuk mund të quhet shqiptare, por multietnike”.

“Tani nuk mund të formohet një bashkësi jokombëtare sepse tashmë e kemi Asociacionin e Komunave të Kosovës. Unë jam një qytetar i Kosovës, i cili edhe si aktivist politik edhe si përfaqësues i opozitës edhe sot si kryeministër i kam përkushtuar dhe afirmuar të gjitha të drejtat e pakicave pa dallim”, tha Kurti në Ferizaj.

Ai shtoi se “Kosova nuk mund t’i paguajë dëmshpërblim Serbisë për luftën e humbur në vitin 1999, por se Serbia duhet të kompensojë dëmin që i ka shkaktuar Kosovës në aspektin njerëzor dhe material”.

“Dhe, e fundit, por jo më pak e rëndësishme, ka shumë më shumë shqiptarë në Serbi sesa serbë në Kosovë”, tha Kurti.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Zgjedhjet_Bullgariw

Nesër voton diaspora, ja detajet për vendin e votimeve

avokati-popullit

0800 5432 ky është numri ku qytetarët mund të denoncojnë çdo shkelje në zgjedhje te Avokati i Popullit

FB_IMG_1713791529572

Abrashi: Shqiptarët do mbështesin Taravarin kuqezi, jo kandidatin e regjimit të vjetër

vjosa osmani

Osmani me katër heroinat e Kosovës përballë Vuçiqit: E vërteta do të dëgjohet dhe do të mbrohet

kurti-vucic-borel-lajcak

BE me vendim zyrtar: S’ka integrime për Serbinë pa normalizim me Kosovën

pompa-benzines-derivatet-naftes

Publikohen çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut

Kurti Greqi

Kosova i kërkon BE-së heqjen e masave: Ne i kemi përmbushur kërkesat tuaja!

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Dita e fundit e fushatës për zgjedhjet presidenciale, në mesnatë heshtja zgjedhore

INFO

NA NDIQ