Kurti flet për tensionet në veri, tregon planin e Serbisë për zgjedhjet në komunat veriore

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18 Prill, 2023

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë sot se nuk kanë asnjë informacion për destabilizim të situatës në veri për shkak të zgjedhjeve me 23 prill.

Ai është shprehur se Serbia përmes propagandës po tenton t’i frikësojë serbët lokalë në veri që të mos marrin pjesë në zgjedhje.

Mirëpo, ai u ka bërë thirrje të gjithë serbëve të Kosovës në veri që të dalin në zgjedhje.

Kurti ka folur edhe për dialogun Kosovë-Serbi, me ç’rast, ka kërkuar zbatim të plotë të marrëveshjes bazë me Serbinë.

Këto komente Kurti i ka bërë pas vendosjes së gurëthemelit të objektit të Agjencisë Kadastrale të Kosovës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rama bbc

Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo. Tani është koha për paqe

kurti-1

Kurti zbulon një për një, emrat e sulmuesve të KFOR-it

ahmeti grubi

Ahmeti dhe Grubi vizitojnë babain e Thaçit

serbet smigic sulm veri polici zvecan kfor

MPB-ja publikon bilancin e sulmeve në veri: Protestat nuk janë të qytetarëve, por të milicisë fashiste

escobar-lajcak

Lajçak dhe Escobar vijnë në Kosovë dhe Serbi

burim piraj

Biznesmeni Burim Piraj ‘zbulon’ skenarin që do të ndodh me veriun

kfor veri barrikada

Plani 8 pikësh për de-përshkallëzimin e situatës në veriun e Kosovës

kfori ushtria turke

KFOR-i turk pritet të vendoset në Veri të Kosovës

thaci-veseli-krasniqi-selimi

Prokuroria kërkon vazhdimin e masës së paraburgimit për Thaçin dhe Veselin

INFO

NA NDIQ