Kurti: I brengosur, por jo i frikësuar nga sanksionet e SHBA-së

Picture of INA
INA

31/05/2023

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në Forumin e Sigurisë që po mbahet në Bratisllavë, u pyet lidhur me ndëshkimin e SHBA-së për Kosovën si dhe rrezikun për mos-liberalizim të vizave.

Kurti deklaroi se nuk është i shqetësuar, por i brengosur, teksa pati kritika edhe për faktorin ndërkombëtar, shkruan Gazeta Insajderi.

“Unë jam i shqetësuar pothuajse gjatë gjithë kohës, por kurrë nuk kam frikë. Ne po punojmë shumë për të gjetur një rrugëdalje nga kjo. Rruga për të dalë nga kjo nuk duhet të jetë një rrugë kthese, por një hekurudhë”, deklaroi ai.

Sipas Kurtit, janë dy kushte që duhet plotësuar për shtensionimin e situatës: largimi ose arrestimi i bandave kriminale serbe dhe zbatimi i Marrëveshjes së Ohrit.

“Na duhen dy pista: Rruga e parë, turmat në Serbi ose në burg në Kosovë, pista e dytë është zbatimi i shpejtë, i plotë dhe i pakodifikuar i Marrëveshjeve Themelore. Jemi kthyer në sinkromën e vjetër. Arrij marrëveshje, mos u zbato. Bëra një listë të gjatë se si Beogradi po e shkelte marrëveshjen. Për këtë hekurudhë na duhet një tren më i shpejtë. Të mos ketë takime të nivelit të lartë një herë në dy muaj. Jam shumë i gatshëm të takoj Vuçiqin në çdo kohë”, deklaroi shefi i ekzekutivit kosovar.

TË FUNDIT
19 orë
Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit
2 ditë
DASH: Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në Kosovë dhe rajon
2 ditë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
3 ditë
Sondazh befasues për AAK-në dhe Nismën – por vjen një parashikim i keq për Haradinajn e Limajn – ja maksimumi i votave që mund të marrin!
3 ditë
Ja sa banorë ka Kosova, shpallen rezultatet paraprake nga ASK (VIDEO)

ME TE LEXUARA

19 orë
Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit

LEXO MË SHUMË

trump sulm

Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit

DASH Uashington Departamenti

DASH: Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në Kosovë dhe rajon

milo gjukanoviq gjukanovic

Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij

Ramush haradinaj fatmir Limaj

Sondazh befasues për AAK-në dhe Nismën – por vjen një parashikim i keq për Haradinajn e Limajn – ja maksimumi i votave që mund të marrin!

sheshi prishtines

Ja sa banorë ka Kosova, shpallen rezultatet paraprake nga ASK (VIDEO)

euro

Qytetari e gjen çantën me mbi 7 mijë euro, e dorëzon në polici

Pjeter-Shala-850x472-1

Më 16 korrik shpallet aktgjykimi ndaj Pjetër Shalës

vjosa osmani okb un

Osmani: Kërkojmë garanci ndërkombëtare për Asociacionin

kurti mediat

Kurti: Masakra e Srebrenicës ishte paralajmërim i gjenocidit në Kosovë

INFO

NA NDIQ