Kurti: Kemi arritur pajtimin për një aneks, pala serbe po i ikë nënshkrimit (VIDEO)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18 Mars, 2023

Kurti pas takimit: Kemi arritur pajtimin për një aneks, pala serbe po i ikë nënshkrimit

“Ne erdhëm në Ohër për të nënshkruar marrëveshjen bazë me aneksin e zbatimit. Kemi arritur pajtimin për një aneks që do të udhëzoj implementimin e marrëveshjes bazë. Pala tjetër njejtë sikur në Bruksel më 27 shkurt, po i ikë nënshkrimit të marrëveshjes, tash edhe me aneks”, deklaroi kryeministri i Kosovës, Albin Kurit, pas takimit në Ohër, përcjell INA.

Sipas tij, i takon BE-së që të gjejë mekanizimin që ta bëj gjendjen e kësaj marrëveshje ligjërisht dhe ndërkombëtarisht të detyrueshme.

“Sa i përket aneksit të zbatimit, ai do të publikohet në faqen e BE-së dhe aty do ta lexoni dhe kuptoni se cfarë ka e cfarë nuk ka”, deklaroi Kurti.
Sipas tij, marrëveshja bazë është njohje e ndërsjelltë “de facto” ndërmjetës Kosovës dhe Serbisë, natyrisht ka edhe gjëra tjera.

“Sot kemi edhe aneksit të zbatimit përcjellës, por ata i ikën edhe nënshkrimit të marrëveshjes bazë, por edhe aneksit të zbatimit”, deklaroi Kurti.

Ai duke folur për Asociacionin, tha se bëhet fjalë për vetmenaxhim të komunitetit serb dhe ne do të udhëhiqemi prej standardeve më të larta që edhe serbët në Kosovë të mos kenë asnjë cënim, asnjë diskriminim. Kurti shtoi se shpreh gatishmërinë për tu angazhuar për të gjithë komunitetet, pa dallime. (INA)

https://www.facebook.com/watch/?v=612133930312610

 

 

 

 

 

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

escobar

Escobar: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, po kërkoj vetëm të dëgjohemi

kfori ushtria turke

Forcat komando turke në veri të Kosovës, Spahiu: Ka impakt të rëndë tek serbët

lajcak escobar kurti

Përfundon takimi, Escobar dhe Lajçak 3 kushte për Kurtin

dash-1

Tentuan ta destabilizojnë Ballkanin, SHBA-ja sanksionon shtatë rusë

Pence Mike Pence

Pence kandidon për zgjedhjet presidenciale 2024 në SHBA

haradinaj-kurti

Haradinaj – Kurtit: Mos e bëj më asnjë hap pa amerikanë, je duke e fundosur suksesin e Kosovës

serbet smigic sulm veri polici zvecan kfor

Gazeta gjermane: Kush po bën lojë të gabuar në Kosovë?

xhaferi deputete te kosoves

Xhaferi takoi deputetë të Kuvendit të Kosovës: Bashkohuni dhe tejkaloni tensionet në veri

kfor-600x360

Mbërrijnë në Kosovë trupat shtesë të NATO-s

INFO

NA NDIQ