Kurti: Marrëveshja mund të arrihet, duhet më shumë trysni mbi Serbinë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/01/2023

Kryeministri Albin Kurti, gjatë konferencës për media me ministrin e Bujqësisë, Faton Peci, u pyet nga gazetarët, edhe për çështjen e dialogut Kosovë-Serbi.

Ai tha se presidenti amerikan, e ka thënë shumë qartë që Kosova dhe Serbia kanë nevojë për një marrëveshje finale e cila bën normalizimin e plotë të marrëdhënieve me njohje të ndërsjellë.

Kryeministri Kurti u shpreh se SHBA dhe shtetet e BE-së, duhet t’i bëjnë trysni shtesë Beogradit zyrtar për të pranuar një marrëveshje të tillë.

“Kosova është shtet normal dhe ka shënuar hapa të mëdhenj në këto dy vitet e fundit”, tha ai, duke shtuar se “vendi ka stabilitet institucional”.

Por sipas Kurtit, fakti që Kosova është shtet normal, nuk do të thotë që edhe marrëdhëniet janë normale me fqinjin verior.

“Ka nevojë për një marrëveshje që i normalizon marrëdhëniet dhe kjo duhet ta ketë njohjen reciproke në qendër”, tha ai.

Ai u shpreh se beson se kjo është e mundur sepse beson në fuqinë e BE-së dhe SHBA-së, që të bëjnë trysni shtesë mbi Beogradin.

“Kanë mjaftueshëm fuqi që të bëjnë trysni në Beograd që të kemi marrëdhënie normale me një marrëveshje të tillë, e cila do ta bënte përfundimisht njohjen reciproke”.

Ai foli edhe për deklaratat e presidentit serb se nëntë shtete kanë hequr vendimin për njohjen e pavarësisë së Kosovës.

“Asnjëri prej pretendimeve që e kanë thënë në Beograd nuk është vërtetuar nga Ministria e Punëve të Jashtme”, tha Kurti./RTK

TË FUNDIT
7 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
20 orë
Kurti merr pjesë në tubimin mbështetës për zgjedhjet në Preshevë
20 orë
Kush e ndaloi KFOR-in britanez të shpartallonte kriminelët në veri? Ish-agjenti zbulon detaje, përmend disa emra të komandantëve!
21 orë
Kroacia mund ta marrë përsipër ngritjen e padisë kundër Serbisë për gjenocid në Kosovë?
2 ditë
Avancimi i statusit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, deklaratat dhe roli i këtij institucioni

ME TE LEXUARA

21 orë
Kroacia mund ta marrë përsipër ngritjen e padisë kundër Serbisë për gjenocid në Kosovë?
20 orë
Kush e ndaloi KFOR-in britanez të shpartallonte kriminelët në veri? Ish-agjenti zbulon detaje, përmend disa emra të komandantëve!
20 orë
Kurti merr pjesë në tubimin mbështetës për zgjedhjet në Preshevë
7 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

LEXO MË SHUMË

albin kurti prishtine

Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

Kurti Shaip Kamberi

Kurti merr pjesë në tubimin mbështetës për zgjedhjet në Preshevë

KFOR KS

Kush e ndaloi KFOR-in britanez të shpartallonte kriminelët në veri? Ish-agjenti zbulon detaje, përmend disa emra të komandantëve!

Masakra-e-Mejes-1999_785686-650x358

Kroacia mund ta marrë përsipër ngritjen e padisë kundër Serbisë për gjenocid në Kosovë?

asambleja parlamentare nato

Avancimi i statusit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, deklaratat dhe roli i këtij institucioni

raci haradinaj

Analisti kosovar i’a përplas në fytyrë Haradinajt: Edhe baballarët e gjyshërit tanë sikur Kurti ishin në burgjet serbe, a me thënë të gjithë janë rekrutu?!

kufiri ushtria serbe

28 baza ushtarake e 20 të xhandarmërisë serbe, jo shumë larg kufirit me Kosovën, ja kush alarmon

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

INFO

NA NDIQ