Kurti me mesazh për fundvit: Ju siguroj, çdo marrëveshje me Serbinë do të jetë në të mirë të Kosovës

INA
INA

30/12/2023

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka dalë me një videomesazh në këtë fund të vitit 2023.

Në këtë videomesazh, Kurti ndër të tjera foli për dialogun me Serbinë. Ai siguron qytetarët se çdo marrëveshje e nënshkruar do të jetë në të mirë të vendit.

“Kosova merret si shembull i shtetit të së drejtës, parimeve demokratike dhe anittezë e autokracisë e tiranisë. Bashkëpunimi me aleatët përfshinë qasjen konstruktive në procesin e normalizimit me Serbinë. Në këtë proces, dhe në bisedime shumë të gjata që kanë paraprirë e vazhdojnë, do të doja të siguroja qytetarët që çdo marrëveshje që do të nënshkruhet do të jetë në të mirë të vendit dhe nuk do të kërcënojë sigurinë e integritetin territorial, kushtetueshmërinë e rendin ligjor të vendit tonë. “ – tha Kurti.

Tutje, Kurti përmendi liberalizimin e vizave për Kosovën. Ai tha se po i jepet fund pritjes shumëvjeçare të qytetarëve.

“Qeveria jonë shërben bashkë me ju dhe për ju. Prandaj, ju ftoj që të bashkëpunoni sa më shumë me ne. Kemi kaluar periudha të vështira të ndërtimit të shtetësisë tonë dhe tash është koha që të zhvillojmë e ndërtojmë vendin që e meritojmë dhe të jetësojmë vizionin tonë të përbashkët”, ka deklaruar Kurti.

Video e plotë:

https://www.facebook.com/watch/?v=1432022747662628

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

universiteti-i-tetoves-UT

5 universitetet shtetërore reagojnë kundër diskriminimit që ua ka bërë kuvendi dhe qeveria

lista zgjedhore

Prej sot mund të verifikoni nëse gjendeni në listën zgjedhore

termet

Regjistrohet tërmet në Maqedoninë e Veriut, epiqendra në Shqipëri

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Rritje e pagave vetëm për UShKM-në? Jeton Shaqiri sqaron se do të vlejë për të gjitha universitetet

zelensky tiran

Zelensky në Tiranë, Shqipëria gati për Samitin për Ukrainën

FB_IMG_1709069274434

Në Beograd sot u festua pavarësia e Republikës së Kosovës

Ageler

Ageler: Diskursi i fushatës të fokusohet në çështje esenciale, jo në sulme personale

IMG_9337

Banorët e nisin vetë shkollën shqipe në Nerovë të Krushevës

radoicic radojcic spiric

VIDEO: Radoiçiq grushton ish-kryetarin ilegal të Mitrovicës së Veriut

INFO

NA NDIQ