Kurti: Në Serbi ka më shumë shqiptarë sesa serbë në Kosovë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/02/2023

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti kërkon që gjithçka që kërkon Serbia për pakicën e saj në Kosovë, të zbatohet reciprokisht edhe për pakicat kombëtare në Serbi.

“Në Serbi ka më shumë shqiptarë sesa serbë në Kosovë”, tha Kurti.

Sipas tij, Shqiptarë nuk ka vetëm në Medvegjë, Preshevë e Bujanoc, por edhe në Vranjë, Beograd e Vojvodinë.

“Ka edhe në vende të tjera, ashtu siç ka serbë jo vetëm në veri të Kosovës. Unë pranoj se nuk ka normalizim të marrëdhënieve pa u marrë me çështjen e pakicave kombëtare. Pakicat kombëtare me të drejtat e tyre në shtet janë ato që pengojnë nacionalizmat hegjemonistë dhe shovinistë – tha Kurti në një intervistë për Euronews Albania.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Jorn-Rohde

Rohde, Serbisë: Shtensionoje situatën, menjëherë!

IMG_1243

Kasami: VLEN do të ndajë 500 milionë euro për komunat shqiptare

improvizim

Në seancë të improvizuar, Ali Ahmeti shpall Ziadin Selën kryetar të Kuvendit të RMV-së

Kurti

Kurti: Lirohen 4 nga 5 policët e Kosovës të ndaluar në Serbi

zgjedhje maqedoni

Fillon gara për deputetë, edhe pesë ditë fushatë presidenciale

dimri-bore temperatur

Në viset malore reshjet e shiut do të kalojnë në reshje të borës, njihuni me parashikimin e motit për Maqedoninë e Veriut

bislimi-petkovic-lajcak

Rund i ri i dialogut në Bruksel për çështjen e dinarit serb

ballkani-1024x873-1

Nevojitet ritëm i shpejtë për reformat në gjithë Ballkanin Perëndimor

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

INFO

NA NDIQ