Kurti: Ne s’jemi kundër serbëve, Serbia është kundër nesh – s’e njohin pavarësinë e Kosovës dhe s’i pranojnë krimet

Picture of ina-online
ina-online

03/06/2024

Kryeministri Albin Kurti ka folur nga Turqia për problemet që shteti ynë ka me Serbinë, ku ka thënë se kjo e fundit nuk i pranon krimet e kryera nga Millosheviqi.

Kreu i qeverisë ka thënë se Kosova nuk do të hesht dhe do të kërkojë drejtësi për viktimat.

“Me Serbinë kena probleme për shkak se nuk po na e njohin pavarësinë dhe nuk po i pranojnë krimet e kryera nga Millosheviqi që janë krime lufte, krime kundër njerëzimit dhe gjenocidale. Ne asnjëherë nuk do ta heshtim këtë dhe gjithmonë do të kërkojmë drejtësi për viktimat. 10 mijë civil të paarmatosur, të pambrojtur, na i kanë vra. 1133 fëmijë na i kanë vra para 25 viteve, 20 mijë gra e vajza janë të dhunuara”.

“Ata i mohojnë këto gjëra dhe përveç kësaj nuk duan ta pranojnë ekzistencën e Republikës së Kosovës si shtet të pavarur, sovran, demokratik që është kampion në Ballkan sa i përket progresit të demokracisë dhe sundimit të ligjit”, ka pohuar Kurti.

Kurti tutje ka thënë se shteti ynë nuk është kundër serbëve.

“Ne nuk jemi kundër serbëve, Serbia është kundër neve, po vetën në qafë e pastë për shkak se ne do të zhvillohemi e do të përparojmë”, ka pohuar Kurti.

TË FUNDIT
35 minuta
Maqedonia, sërish ndër të fundit për të ardhurat për frymë (TABELA)
1 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE
2 orë
Anketa: Çdo të dytës kompani i është kërkuar ryshfet nga 10-100 mijë euro
4 orë
Arrihet marrëveshja: Von der Leyen, Costa dhe Kallas në krye të BE-së
5 orë
Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

ME TE LEXUARA

2 orë
Anketa: Çdo të dytës kompani i është kërkuar ryshfet nga 10-100 mijë euro
1 ditë
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
13 orë
Daniel Serwer: Suksesi i Kosovës s’i konvenon Vuçiqit
1 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE
1 ditë
Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët... (FOTO)
11 orë
Deputetëve të rinj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, sot u verfikohet mandati
35 minuta
Maqedonia, sërish ndër të fundit për të ardhurat për frymë (TABELA)
1 ditë
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin

LEXO MË SHUMË

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

Maqedonia, sërish ndër të fundit për të ardhurat për frymë (TABELA)

Screenshot_20240625-214151~2

Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE

auto_korrupsion1511207587

Anketa: Çdo të dytës kompani i është kërkuar ryshfet nga 10-100 mijë euro

Von der Leyen, Costa dhe Kallas

Arrihet marrëveshja: Von der Leyen, Costa dhe Kallas në krye të BE-së

Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

albin kurti mickoski

Kurti uron Mickoskin: T’i forcojmë marrëdhëniet bilaterale

hisen berisha

Haxhi Qamilët e sotëm ata që deri dje nuk e njohën shtetin e Kosovës e qëndruan kokulur para flamurit shtetëror

tifozet kuq e zi

BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024

qehaja siljanovska

Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja

INFO

NA NDIQ