Kurti në Stamboll realizoi mbi 3 orë takim me fituesin e çmimit Nobel, Orhan Pamuk

Picture of INA
INA

04/06/2024

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti njofton se gjatë vizitës së tij në Stamboll, pati takim me shkrimtarin dhe fituesin e Çmimit Nobel për Letërsi, Orhan Pamuk, përcjell TV21. Kurti thekson se shkrimtari me famë botërore është tejet i interesuar për shqiptarët dhe Ballkanin.

“Në fillim nuk i besova doktorit Bilgin Sait, që shkrimtari Orhan Pamuk po më fton për darkë. Gjersa afrohej mbrëmja, minutat më dukeshin të gjata porsi orët, ndërkaq tri orë e gjysmë me të më ikën porsi minutat. Në restoranin Sur Balık-Cihangir të lagjes Beyoğlu në Stamboll temat e bisedës ndërroheshin më shpesh se pjatat mbi tryezë. Mbase arritëm të shkruajmë përmbledhjen hyrëse të kapitujve të miqësisë sonë të ardhshme. Artisti Orhan Pamuk, fitues i çmimit Nobel për Letërsi në vitin 2006, ka një dashamirësi spontane dhe vëmendje të frikshme. Dhe, aq shumë i interesuar për Kosovën, shqiptarët, Ballkanin. Nder që nuk e shpjegoj, kënaqësi që nuk e përshkruaj”, shkroi Kurti.

TË FUNDIT
48 minuta
Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut
49 minuta
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi
55 minuta
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë
55 minuta
Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve
57 minuta
Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara

ME TE LEXUARA

16 orë
80 vjetori i gjenocidit ndaj çamëve shënohet edhe në RMV
49 minuta
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi
16 orë
Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re
48 minuta
Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut
11 orë
DASH: Pozicioni i Mickoskit është në përputhje me Prespën
10 orë
Taravari para votimit të Qeverisë: Këto janë zotimet tona!
10 orë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
10 orë
Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)
9 orë
UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë

LEXO MË SHUMË

Qeveria E RMV

Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut

Bilall Kasami

Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi

Qeveria vlen ministrat

Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

deputetet fronti evropian

Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve

xhaka gjermani

Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara

zvicra

Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë

Tifozet kuq e zi kombetarja

UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë

muharrem maralusha

Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)

haxh-meke

Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

INFO

NA NDIQ