Kurti për kritikat nga ana e SHBA-së

Picture of INA
INA

10/06/2023

Në një intervistë telefonike me mediumin amerikan, Bloomberg, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, duke komentuar ngjarjet në veri, ka deklaruar se nuk do ti nënshtrohet assesi milicisë së dhunshme, e cila vepron në veri.

“Ne nuk mund t’i nënshtrohemi si një republikë demokratike kësaj milicie të dhunshme. Ne duam që gjërat të zgjidhen sa më shpejt të jetë e mundur, por ju e dini se kjo nuk varet vetëm nga ne”, ka thënë Kurti.

Sa i përket kritikave të aleatëve në adresë të Kosovës, Kurti në këtë intervistë i ka cilësuar si “të padrejta”, e madje, “Bloomberg” shkruan se ai e bëri të qartë që Qeveria nuk tërhiqet pavarësisht presionit në rritje nga ShBA-ja dhe Evropa.

“Nuk është mirë të bullizohet Kosova”, citohet të ketë thënë Kurti.

Kurti është shprehur i hapur për mbajtje të zgjedhjeve të reja në komunat veriore, por, sipas tij vetëm pasi që Serbia të ndërmarrë hapat e parë.
Siç raportohet tutje, liderët evropianë kanë bërë presion ndaj kryeministrit Kurti që ta zbus qasjen e tij, derisa ShBA-ja e ka përjashtuar vendin nga ushtrimet e NATO-s, “Defender 23”.

Ai tutje ka deklaruar se përjashtimi nga ushtrimet “nuk është i drejtë”, deklaratë që e ka bërë edhe më herët.

Artikullin e plotë mund ta lexoni në LINK

TË FUNDIT
1 orë
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
6 orë
Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor
7 orë
Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!
9 orë
Më 22 maj do të votohet sërish në Maqedoninë e Veriut, KSHZ tregon në cilat vendvotime
9 orë
Kryetari i komunës së Gjilanit viziton kryeministrin Xhaferi

ME TE LEXUARA

15 orë
Deputeti gjerman: Këshilli i Evropës nuk duhet të diktohet prej Trumpit dhe Grenellit
15 orë
Mosanëtarësimi në KiE, Kurti flet me ambasadorin britanik – e falenderon Mbretërinë e Bashkuar për qëndrimin e mbajtur dje
12 orë
Ekskluzive: Krerët e VLEN-it sot takohen me Albin Kurtin në Prishtinë
11 orë
Zyrtari i policisë së Maqedonisë kapet duke marrë 12 mijë euro ryshfet
11 orë
Micotakis për ERT: Do të krijoni probleme – RMV është edhe për përdorim të brendshëm!
9 orë
Kryetari i komunës së Gjilanit viziton kryeministrin Xhaferi
9 orë
Më 22 maj do të votohet sërish në Maqedoninë e Veriut, KSHZ tregon në cilat vendvotime

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)

IMG_2195

Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

Gordana Siljanovska Davkova

Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!

aleksandar dashtevski kshz

Më 22 maj do të votohet sërish në Maqedoninë e Veriut, KSHZ tregon në cilat vendvotime

Screenshot_2024-05-18-15-00-13-294_com.facebook.katana-edit

Kryetari i komunës së Gjilanit viziton kryeministrin Xhaferi

micotakis-696x464-1

Micotakis për ERT: Do të krijoni probleme – RMV është edhe për përdorim të brendshëm!

euro dogana

Zyrtari i policisë së Maqedonisë kapet duke marrë 12 mijë euro ryshfet

IMG_3698

Ekskluzive: Krerët e VLEN-it sot takohen me Albin Kurtin në Prishtinë

kurti

Mosanëtarësimi në KiE, Kurti flet me ambasadorin britanik – e falenderon Mbretërinë e Bashkuar për qëndrimin e mbajtur dje

INFO

NA NDIQ