Planet për atentat? Media serbe: Kurti ka udhëtuar urgjentisht në Britani, takim me inteligjencën M-I6!

ina-online
ina-online

12/02/2024

Media serbe e afërt me presidentin Aleksandër Vuçiç, “Novosti” shkruan se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është nisur për një vizitë urgjente në Britani.

Sipas “Novosti” , në Britani Kurti pritet të takohet me këshilltarët e tij ishullorë, të cilët prej vitesh e kanë përkrahur nga hija.

‘Nuk është sekret që Kurti ka një rrjet bashkëpunëtorësh dhe mentorësh të zhvilluar mirë në Britani, përndryshe lobistë të dëshmuar shqiptarë, të cilët prej vitesh punojnë me përkushtim në projektin e pavarësisë së Kosovës. Midis tyre janë profesori Mark Weller, një ekspert për Ballkanin, i cili ishte edhe këshilltar ligjor i qeverisë britanike në konferencën e Rambujesë në vitin 1999, madje edhe atëherë haptazi në anën e Prishtinës, dhe Elizabeth Gowing, e cila është infiltruar në institucionet e Prishtinës për dekada, si dhe Alicia Kearns, e famshme për akuzat e Beogradit dhe Kishës Ortodokse Serbe për përhapjen e krimit në Kosovë.’, shkruhet në artikullin e publikuar me titull ‘Kurti ka udhëtuar urgjentisht në Britani për udhëzime’.

Sipas burimeve të brendshme shkruan media serbe, ata kanë ndihmë edhe përmes aksioneve të shërbimeve, mbi të gjitha M-I6 britanike.

Ndërkohë ndaj kryeministrit të Kosovës para disa ditësh u përfol për plane për atentat në Shkup.

Mediat në Kosovë, duke ju referuar burimeve nga institucione të sigurisë në Kosovë, bënë të ditur se pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë të OKB-së, nga Serbia ka përpjekje për vrasjen e kryeministrit Albin Kurtit në Shkup, ku ka qëndruar mbrëmë.

Kryeministri Kurti, mbrëmë ka arritur në Shkup, ndërsa paraprakisht janë marrë të gjitha masat e sigurisë, në koordinim me institucionet e sigurisë së Maqedonisë së Veriut.

Siç raporton RTK-së, vlerësimet për kërcënimin e jetës së Kurtit kanë qenë serioze, duke marrë parasysh se ato kanë ardhur nga disa burime të informacionit./Bota Sot

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

Albin Kurti Shkup

​Kurti: Ballkani Perëndimor është i kërcënuar nga shteti serb

reuten

Reuten: Sanksionuam Kosovën, jo agresorin – duhen hapa ndaj Vuçiqit e Dodikut

David-Philips

Serbët le të shkojnë në Serbi, nëse duan të përdorin dinarin, thotë ish-zyrtari amerikan

nexhmedin spahiu

Spahiu publikon disertacionin e doktoraturës në matematikë, paralajmëron se do t’jua nxjerrë “notat e dobëta” disave

vjosa osmani ushtria fsk

Kërkohet shërbimi ushtarak në Kosovë pas kërcënimeve të Serbisë

Kurti

Kurti: “Lista Serbe” e lidhur me Vuçiqin dhe Putinin

Vjosa Osmani Erdogan

Osmani falënderon Erdoganin për mbështetjen ndaj Kosovës

Hovenier Kurti

Dialogu për dinarin, Hovenier vjen me një kërkesë për Qeverinë – ja kë kërkon në takime!

INFO

NA NDIQ