Kurti: Serbia është në panik

Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/02/2023

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot ka bërë homazhe te pllaka përkujtimore Arben Xheladini dhe Mon Balaj, në bulevardin “Nënë Tereza”, në Prishtinë.

Ai tha se kurrë nuk ka qenë me diskutueshme nëse ja kanë vlejtur komunat me bazë etnike. Kryeministri Albin Kurti tha se me të drejtë e kritikuan paketën e Ahtisarit, sepse sipas tij aty kishte komuna etnike, e dhe me të drejta të vetes për serbët në Kuvendin e Kosovës. No description available.

“Dhjetëra mijëra qytetarë demonstruam para 16 viteve, e në ballë të tyre ishte baca Adem. 232 plumba gjithsej u shkrepën nga policia e UNMIK-ut në kokat e qytetarëve të Kosovës. Arben Xheladini dhe Mon Balaj u vranë, kurse 80 demonstrues u plagosën rëndë e lehtë. Ish-shefi i shtyllës së parë të UNMIK-ut kishte bërë një hetim atë pranverë, i cili doli me konkluzionet se vrasjet e tyre kanë qenë të panevojshme dhe të evitueshme. Një javë para demonstratave tona, u patë publikuar pakoja e Ahtisarit” , tha ai, raporton RTKlive.

Sipas tij, kurrë nuk ka qenë me diskutueshme gjithandej nëse ja kanë vlejtur komunat me bazë etnike. Ai tha se si ‘Zajednicë’ Komunash, pat nisur edhe ‘Republika Serbska’ në Bosnjë. ‘Jami bindur se serbët e Kosovës, nuk e duan këtë, por jam i bindur se mu këtë e don Serbia”, tha ai.

“Prandaj Beogradi me kaq nervoz kërkon Asociacion. Serbia është në panik, duan t’i bëjnë bashkë 10 kryetarë të komunave, e padrejtë dhe e gabueshme, e dëmshme dhe e papranueshme”, ka thënë Kurti.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

oliver spasovski

Spasovski: Nuk dorëzohemi, pensionin minimal e rrisim në 20 mijë denarë

anita-angellovska bezhovska

Angellovska- Bezhoska paralajmëron ulje deri në 4 % të inflacionit

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

MASH i ka njoftuar shkollat se ditët jopune për shkak të zgjedhjeve do të punohen të shtunave

Taravari: Derisa Fronti improvizon teatër të fëmijëve, VLEN dëgjon hallet e popullit

qeveria-serbe-vucic

Vuçiq në ankth nga fitorja e VLEN-it në Maqedoni

zjarr

Zjarret në Parkun Kombëtar “Sharr”, për një muaj digjen mbi 400 hektarë

INFO

NA NDIQ