Kurti: S’mund të gaboj me Asociacionin, Lajçak ta çojë draftin e tij në Komisionin e Venecias

Picture of INA
INA

06/06/2024

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në intervistë për A2CNN tha se nuk mund të gabojë me çështjen e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Kurti thekson se Serbia nuk mund t’ia kërkojë Kosovës zbatimin e kësaj pike në një marrëveshje që vetë e ka shkelur.

“Asociacioni është i shprehur në dy marrëveshje në mesin e 39 marrëveshjeve që kanë bërë pararendësit e mi me Beogradin. Atje janë marrëveshjet, nuk e mohoj ekzistencën e tyre. Por marrëveshja e vitit 2013 e nënshkruar mes Thaçit dhe Daçiç, i ka 15 pika, 6 prej tyre janë për Zajednicën. Marrëveshjen më të dashur që ka Serbia kërkon 6 nga 15 pika që ta respektojë dhe ta zbatojmë ne. 60% që e ka shkelur, nuk do që ta zbatojë. Në 2022 Beogradi dha urdhër në veri për zyrtarët që të tërhiqen nga sistemi i Kosovës. Nuk mund të kërkosh nga unë të zbatoj 40% e marrëveshjes kur vetë ke shkelur 60%”, tha kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në intervistë për A2CNN.

Tutje, kryeministri i Kosovës Albin Kurti foli edhe për draftin e propozuar nga emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, për Asociacionin. Ai theksoi se duhet të dërgohet në Komisionin e Venecias.

“Unë kam shprehur ofertën time, e cila duhet të pranohet fillimisht në parim. Unë nuk mund të sjellë frymën dhe germën pa u pranuar ofertën. Ata edhe më tutje insistojnë që duhet të kemi një normalizim të marrëdhënieve me Serbinë, nëse e heqin nga ekuacioni, atëherë merremi vetëm me ndërkombëtarët. Dokumentin e tyre, Lajçak dhe komisionerët e tjerë evropianë ta çojnë draftin e tyre në Komisionin e Venecias. Dokumentin tim do e çoj në Kushtetuese. Nëse Vuçiq është pajtuar me marrëveshjen bazike, përse të mos e pranoj unë. Por nëse hiqet Asociacioni, e shkatërrohet paketa, ashtu nuk pranoj. Ne jemi në të drejtën tonë. Presioni duhet të ishte në Beograd”, ka deklaruar Kurti duke shtuar se drafti që i është dhënë është “non paper”.

Kurti nuk është përgjigjur kur u pyet rreth moskoordinimit të institucioneve për letrën që ministrja e Punëve të Jashtme e dërgoi në Asamblenë e Këshillit të Evropës. Ai tha se nuk “është më aktuale kjo temë” ndërsa ka treguar pritjet për seancë të jashtëzakonshme të Këshillit të Ministrave për anëtarësimin e Kosovës.

TË FUNDIT
37 minuta
Mësohen emrat e zëvendësministrave të LD së Mexhitit
3 orë
Hetim ndaj pesë personave të dyshuar për dhunë në Qendrën Klinike Shkup
3 orë
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
3 orë
Gashi e caktoi seancën për zgjedhjen e Qeverisë së re
4 orë
Maqedonci, për grupin terrorist të Banjskës: Vazhdojnë të mbesin të organizuar

ME TE LEXUARA

21 orë
Maqedonia e Veriut në vendin e 11-të në NATO sipas përqindjes së BPV-së dedikuar për mbrojtjen
5 orë
Sot Shqipëri-Kroaci/ Luhet për ''jetë a vdekje'', priten tre ndryshime në formacionin e kuqezinjëve
1 ditë
Euro 2024 vjen sot me dy ndeshje
20 orë
Sylvinho para sfidës me Kroacinë: Do të jetë vendimtarja!
4 orë
Maqedonci, për grupin terrorist të Banjskës: Vazhdojnë të mbesin të organizuar
1 ditë
Mumiet e fshatit Likovë, rasti i rrallë në vendin tonë dhe më gjerë

LEXO MË SHUMË

Izet Mexhiti LD 2

Mësohen emrat e zëvendësministrave të LD së Mexhitit

Prokuroria

Hetim ndaj pesë personave të dyshuar për dhunë në Qendrën Klinike Shkup

kombetarja

Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?

Afrim Gashi

Gashi e caktoi seancën për zgjedhjen e Qeverisë së re

ejup maqedonci

Maqedonci, për grupin terrorist të Banjskës: Vazhdojnë të mbesin të organizuar

kombetarja fitore shqiperi

Sot Shqipëri-Kroaci/ Luhet për ”jetë a vdekje”, priten tre ndryshime në formacionin e kuqezinjëve

kaja kallas

Kush është Kaja Kallas, gruaja që mund të zëvendësojë Borrellin?

IMG_3313

Bardhyl Mahmuti shpallet ‘Qytetar Nderi” i Skenderajt

IMG_3317

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

INFO

NA NDIQ