Kurti takon Kamberin – iniciativat e shqiptarëve në Luginë po pengohen nga kreu i Parlamentit të Serbisë

Picture of ina-online
ina-online

16/09/2023

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur sot në takimin deputetin shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, ku kanë biseduar lidhur me situatën aktuale politike.

Në njoftimin e bërë për media thuhet se kryeministri foli për takimin e kësaj jave të nivelit të lartë të dialogut në Bruksel dhe qëndrimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës.

“Ndërkaq, deputeti Kamberi e njoftoi kryeministrin me zhvillimet e fundit në Luginë të Preshevë. Ai theksoi se bashkë me deputetët boshnjak të SDA ka iniciuar pesë projektligje ndër të cilat ai për mbrojtjen e të drejtave dhe lirive të pakicave; për selitë dhe territorin e gjykatave; për ndryshimin e ligjit për përdorimin e simboleve kombëtare; për ndryshimin e Rregullores së parlamentit ashtu që listat e pakicave të kenë mundësinë e krijimit të grupit parlamentar me tre deputet e jo me pesë siç kërkohet për partitë qendrore, si dhe projektrezolutën për Srebrenicën”, thuhet në njoftim.

Tutje, zyra e kryeministrit bën të ditur se deputeti Kamberi theksoi se fatkeqësisht këto iniciativa po pengohen nga kreu i Parlamentit të Serbisë, duke mos u futur në rend të ditës as edhe për t’u diskutuar.

Kryeministri e përgëzoi deputetin Kamberi për angazhimin dhe vendosmërinë dhe i ofroi mbështetjen e plotë për afirmimin e pozitës së shqiptarëve në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc.

TË FUNDIT
7 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur
14 orë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit
18 orë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës
18 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
1 ditë
Greqi: Shqiptarët e burgosur futen në grevë urie, ankohen për shkelje të të drejtave

ME TE LEXUARA

18 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
18 orë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës
14 orë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit
7 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

LEXO MË SHUMË

Screenshot_20240721_232714

Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

ujmani

Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

presheva

Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës

kufi tabanoc

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

paraburgim-1

Greqi: Shqiptarët e burgosur futen në grevë urie, ankohen për shkelje të të drejtave

arianit koci

Koci: Jam i gatshëm të shkoj në Serbi, nëse më autorizon familja e Faton Hajrizit dhe shteti

albulena haxhiu

Haxhiu s’i beson Serbisë se është vrarë Faton Hajrizi, e dënon vrasjen e policit në Lloznicë

faton hajrizi

Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua

ganimete musliu

Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët

INFO

NA NDIQ