Kurti telefonon Erdoganin, diskutojnë rreth bisedimeve me Serbinë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/03/2023

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, sot (4 mars), zhvilloi një bisedë telefonike me Presidentin e Republikës së Türkiyes, Recep Tayyip Erdoğan, njofton Zyra e Kryeministrit Kurti.

Në emër të Qeverisë së Republikës dhe popullit të Kosovës, Kryeministri Kurti i shprehu edhe një herë ngushëllime Presidentit Erdoğan, e nëpërmjet tij, familjarëve të viktimave të tërmetit dhe mbarë popullit të Türkiyes.

Gjithashtu, ai siç thotë Zyra e Kryeministrit, falënderoi Presidentin Erdoğan për mikpritjen zemërgjerë në Istanbul me datën 3 shkurt, ku patën një takim tejet produktiv që do të shërbejë për forcim të mëtejshëm të marrëdhënieve dhe miqësisë së përhershme në mes të dyja vendeve tona.

“Kryeministri Kurti tha që Kosova është vend jo i madh, por me zemër të madhe, që ka dëshmuar bujari ndaj të gjithëve në ditët e tyre të vështira. Së fundmi, edhe ndaj ukrainasve e afganëve. Kosova është dhe gjithmonë do të vazhdojë të qëndrojë pranë shteteve mike në ditët e tyre të vështira, posaçërisht Türkiyes”, informon Zyra e Kryeministrit Kurti.

Nga ana tjetër, Presidenti Erdoğn falënderoi Kryeministrin Kurti për solidarizim të plotë me shtetin dhe popullin e Türkiyes e cila po kalon fatkeqësinë më të rëndë në këtë shekull.

“Ai falënderoi për vendimin për mbështetje dhe ndihma, për pjesëtarët e FSK-së që bënë kërkim-shpëtim në rrënoja si dhe për shpalljen e ditës së zisë në Kosovë”, thotë Zyra e Kryeministrit.

Po ashtu, temë e bisedës telefonike me Kurtit dhe Erdoğanit ka qenë edhe takimi i fundit në Bruksel për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, për çfarë Presidenti Erdoğan përshëndeti rezultatin e arritur, duke shprehur mbështetjen e tij Kryeministrit Kurti dhe gatishmërinë për të ndihmuar.

TË FUNDIT
3 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
5 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
7 orë
Taravari: Prioriteti im do të jetë shëndetësia publike
10 orë
SHBA përfshin në Listën e Zezë edhe rrjetin që rriti pasurinë e Dodikit
10 orë
Qeveria miraton masa kundër të nxehtit që pritet ta përfshijë vendin

ME TE LEXUARA

10 orë
SHBA përfshin në Listën e Zezë edhe rrjetin që rriti pasurinë e Dodikit
16 orë
Azeski: “Bechtel dhe Enka” është një konsorcium ndërkombëtar dhe është e qartë që sapo merr pjesë në një tender është fituese
7 orë
Taravari: Prioriteti im do të jetë shëndetësia publike
16 orë
Një ‘ushtri’ e tërë administratorësh do të kalojë nga një ministri në tjetrën në pesë muajt e ardhshëm
5 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
12 orë
Thaçit dhe Veselit u vazhdohet paraburgimi
3 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

LEXO MË SHUMË

IMG_3310

Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

arben taravari

Taravari: Prioriteti im do të jetë shëndetësia publike

Dodik

SHBA përfshin në Listën e Zezë edhe rrjetin që rriti pasurinë e Dodikit

moti Vapa nxehti temperaturat

Qeveria miraton masa kundër të nxehtit që pritet ta përfshijë vendin

ivan stoilkoviq

Stoilkoviçi, Fronti Europian thirrje VLEN-it të mos hyjë në Qeveri! Mickoski: Ministrat duhet të kenë qëndrime pro-maqedonase

sylvinjo silvinjo

Sylvinho para sfidës me Kroacinë: Do të jetë vendimtarja!

nato-mkd-zname

Maqedonia e Veriut në vendin e 11-të në NATO sipas përqindjes së BPV-së dedikuar për mbrojtjen

moti nxehti temperatura-termometri

Mbi 40 gradë Celsius – Nga e enjtja vendi në alarmin portokalli

INFO

NA NDIQ