Kurti tregon se cila ishte ofertën e tij “bujare” për Asociacionin që Vuçiqi e refuzoi

Iliria News Agency
Iliria News Agency

22 Mars, 2023

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të martën tha se presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ia ka bërë një ofertë “bujare” për “vetëmenaxhimin e serbëve të Kosovës në një asociacion që unë do ta hartoja dhe propozoja”.

E në një konferencë për media të mërkurën, Kurti shpalosi detaje mbi këtë ofertë.

Para gazetarëve, kreu i ekzekutivit tha se palës serbe i ka kërkuar që t’i pranojë tri shtylla bazike në këmbim që Kurti ta shkruajë draftin e Asociacionit, por sipas tij, presidenti Vuçiq ka refuzuar.

“Gjatë bisedimeve që i kemi pasur në Ohër, unë e kam thënë shumë qartë që jam i interesuar që qytetarët e Republikës që më kanë mua kryeministër, të jenë të kënaqur, pa dallim etnie. Nëse ata kanë nevoja e kërkesa, çështje për t’i adresuar – lirisht. Nëse besohet se nuk mjafton plani i Ahtisarit duhet të tjerët të tregojnë se çka paska mangësi në atë propozim të ish-presidentit finlandez”, u shpreh Kurti.

“Sido që të jetë, për këtë formulimin e vetmenaxhimit të komunitetit serb dhe këto marrëveshjet që i kemi trashëguar, unë kam bërë një ofertë konkrete duke iu thënë që nëse pala serbe është dakord që të pranojë tri shtylla bazike: Kushtetutën e Republikës së Kosovës dhe aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese të publikuar më 23 dhjetor 2015, dhe në anën tjetër një qëndrim të Brukselit dhe një të Uashingtonit mbi atë që është dhe nuk është Asociacioni, iu kam thënë që nëse janë dakord me këtë premisë, unë jam i gatshëm ta shkruaj draftin. Nuk ka pasur darkodim për këtë”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

veriu-kosoves-mitrovic

Franca dhe Gjermania kërkojnë zgjedhje të reja në veri

vosja osmani

Osmani në takimin me Macronin dhe Scholzin: Vuçiqit i kërkova ta largojë ushtrinë e tij nga kufiri me Kosovën

IMG_1777

Macron: Javën e ardhshme presim vendime të qarta nga Kosova dhe Serbia

vucic vjosa osmani

Osmani takohet me Vuçiqin, thotë se nuk është i interesuar për zgjidhje e as për paqe

MUHAMERI

Vuçiqi po i mashtron, manipulon dhe gënjen ndërkombëtarët

svecla pamjet rrahja

Sveçla publikon pamje kur dy shqiptarë u sulmuan nga serbët në veri

blinken

Situata në veri, Blinkeni tregon nëse do të ketë rritje të trupave në Bondsteel

albin-kurti-vjosa-osmani

Mediumi serb: Kush janë partnerët perëndimor që po i japin përkrahje Kurtit?

vucic vjosa osmani

Vjosa Osmani e refuzoi, Vuçiç: Delegacioni i Kosovës nuk pranoi të takohemi

INFO

NA NDIQ