Kurti uron Xhaferin: Një Maqedoni e Veriut me orientim euroatlantik e larg fijeve të Moskës është ajo që duam

ina-online
ina-online

29/01/2024

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka uruar homologun e tij, Talat Xhaferin, për zgjedhjen si kryeministër i Maqedonisë së Veriut.

Kurti tha se i dëshiron sukses Xhaferin për detyrën e tij të re, atë të kryeministrit në qeverinë teknike e cila pas tre muajsh, sipas tij, do ta çoj në zgjedhje vendin fqinj e partner të Kosovës.

“Miqësia dhe bashkërendimi për projekte të përbashkëta uroj të jenë shenjues të dy qeverive tona gjatë qeverisjes Xhaferi”.

“Një Maqedoni e Veriut me orientim të fortë euroatlantik, partnere e Prishtinës dhe e perëndimit dhe sa më larg Moskës e fijeve të saj, një Maqedoni e Veriut që promovon vlerat e bashkëjetesës dhe lufton diskriminimin etnik, është ajo që dëshirojmë”, shkroi Kurti, transmeton Klankosova.tv.

Tutje, kreu i qeverisë tha se për këto synime e për plot bashkëpunime të tjera, është i sigurt se do të vazhdojnë rrugën e bashkëpunimit ndërqeveritar me homologun Xhaferi, ashtu siç, sipas tij, ka ndodhur edhe me parardhësin e tij, Kosovaçevskin.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

autobus-besa

Aktvendimi për “Besa Transin” do të shpallet më 7 mars

Pasaporta_Radhe_Prolet-780x470 (1)

Mërgimtarët “vërshojnë” sportelet e MPB-së, paguajn trefish për pasaportat

Hristijan Mickoski

Mickoski ankohet: Byreku me jogurt është bërë 120 denarë

Afrim Gashi

Gashi optimist: Mbase sot përfundojmë procesin e mbledhjes së nënshkrimeve për Taravari

ahmeti-grubi-bujar-osmani-arber

Ademi: Osmani është i pari në listë, kemi mbledhur mbi 9.000 nënshkrime

kuvendi parlamenti

Të mërkurën deputetët do të votojnë për anëtarin e KSHZ-së dhe Ligjin për lojërat e fatit

bujar osmani

Osmani: Ukraina është vetëm stacioni i parë i ambicies imperialiste ruse, në radhë është Ballkani

kasami tetove nenshkrime

“Ndryshimin nuk e ndal as pushteti e as Rusia”, Kasami: Po të kishte më shumë zyra KSHZ, nënshkrimet do të mblidheshin për një ditë

IMG_9311

Taravari: Nënshkrim i Juaj është Frymëzim dhe Nder për Mua! Ndryshimi ka Nis!

INFO

NA NDIQ