Kurti: Vuçiq u ka shkruar shteteve të BE-së të mos e pranojnë aplikimin e Kosovës

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/01/2023

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka akuzuar presidentin serb Aleksandar Vuçiq se u ka shkruar shteteve të Bashkimit Evropian që të mos e pranojnë aplikimin e Kosovës në BE.

Ai, në një intervistë për mediumin zviceran Tages-Anzeiger, e ka përmendur edhe Ukrainën, duke thënë se e kanë merituar anëtarësimin në BE, shkruan klankosova.

“Isha shumë krenare kur munda të dorëzojë kërkesën për anëtarësim më 15 dhjetor. A e dini se çfarë bëri presidenti i Serbisë një ditë më pas? Ai u ka shkruar të gjitha shteteve të BE-së që mos e pranojnë aplikimin. Jam shumë i lumtur që Ukraina mori statusin. Ukraina e meriton. Ukrainasit meritojnë solidaritet të plotë në luftën e tyre kundër fashizmit rus”, ka thënë Kurti.

TË FUNDIT
10 orë
Marrëveshja mes Kosovës dhe ShBA-së, Hovenier: Ky është një hap i rëndësishëm
11 orë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)
15 orë
Osmani: Rusia përmes satelitit të saj Serbisë paraqet rrezik aktiv për de-stabilizim të rajonit
15 orë
Allen: Asociacioni, hap thelbësor në rrugëtimin euro-atlantik të Kosovës
15 orë
Ngritet alarmi: Grupet ekstreme serbe në pritje për sulme në veri

ME TE LEXUARA

16 orë
Eksperti amerikan zbulon pse Kurti nuk e bëri lëshimin e madh me Asociacionin: Ja çka do të ndodhë nëse i fiton zgjedhjet e reja
15 orë
Ngritet alarmi: Grupet ekstreme serbe në pritje për sulme në veri
15 orë
Allen: Asociacioni, hap thelbësor në rrugëtimin euro-atlantik të Kosovës
15 orë
Osmani: Rusia përmes satelitit të saj Serbisë paraqet rrezik aktiv për de-stabilizim të rajonit
11 orë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)
10 orë
Marrëveshja mes Kosovës dhe ShBA-së, Hovenier: Ky është një hap i rëndësishëm

LEXO MË SHUMË

Hovenier

Marrëveshja mes Kosovës dhe ShBA-së, Hovenier: Ky është një hap i rëndësishëm

kurti liz allen alen

Kurti: SHBA – aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

vjosa Osmani

Osmani: Rusia përmes satelitit të saj Serbisë paraqet rrezik aktiv për de-stabilizim të rajonit

Elizabet Alen Liz Allen

Allen: Asociacioni, hap thelbësor në rrugëtimin euro-atlantik të Kosovës

veriu policia manastir

Ngritet alarmi: Grupet ekstreme serbe në pritje për sulme në veri

david kanin

Eksperti amerikan zbulon pse Kurti nuk e bëri lëshimin e madh me Asociacionin: Ja çka do të ndodhë nëse i fiton zgjedhjet e reja

albin kurti taravari vlen

Krerët e VLEN-it sot takohen me Albin Kurtin në Prishtinë

shkelzen-gashi

Gashi: E kuptueshme sjellja Ramës sepse Albini ja shkatërroi karrierën në Kosovë, Maqedoni, Luginë…

asambleja-kie-keshilli-i-evropes

Mbahet mbledhja e Komitetit të Ministrave të KiE-së, Kosova s’është në rend dite

INFO

NA NDIQ