Kush do të vjen drejtor i policisë financiare, pas largimit të Muaremit

Picture of ina-online
ina-online

03/10/2023

Kush do të ulet në karrigen e nxehtë të Autoritetit të Policisë Financiare? Pas skandalit të madh që shpërtheu mes ish-prokurores Vilma Ruskoska dhe drejtorit të atëhershëm të policisë financiare, Arafat Muaremi, i cili nuk është më në krye të institucionit që nga mesi i gushtit, Qeveria këto ditë ka publikuar një njoftim ku tregon se do të të emërojë një drejtor të administratës, përcjell INA. 

Sipas asaj që është publikuar në faqen e tyre, kërkohet që drejtori i ardhshëm të jetë shtetas i Maqedonisë, të mos ketë ndalesë për ushtrimin e veprimtarisë, të ketë arsim të lartë, si dhe certifikata zyrtare për njohjen e gjuhës angleze.

Kreu i ardhshëm i policisë financiare do t’i përgjigjet Qeverisë dhe ministrit të Financave, ndërsa Qeveria në njoftim ka parashikuar se kandidatët kanë vetëm pesë ditë kohë për të dorëzuar dokumentet në arkivin e tyre. Më shumë detaje për ata që janë gati të aplikojnë për shpalljen deri më 6 tetor, mund të gjenden në faqen e qeverisë.

Pas largimit të Muaremit, në karrigen e drejtorit përkohësisht u emërua Goran Ivanov, i cili në periudhën e kaluar kishte takime të shpeshta me përfaqësues të prokurorisë.(INA)

TË FUNDIT
46 minuta
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
1 orë
Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori
1 orë
Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë
2 orë
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
3 orë
Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor

ME TE LEXUARA

1 ditë
Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)
4 orë
Durmishi nisi detyrën e ministrit në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës: Kalojmë në Veprim!
18 orë
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi
8 orë
Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit
1 ditë
UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë
4 orë
Vesna Janevska e mori funksionin ministër i Arsimit dhe Shkencës nga ministri i deritanishëm Jeton Shaqiri
18 orë
Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek

LEXO MË SHUMË

arben taravari

Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

talat xhaferi

Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori

BDI selia

Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë

Angela Ageler

Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin

mexhiti 1

Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor

FB_IMG_1719231583046

Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët…

maricic orhan

Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane

derivate nafta dizeli benzin

Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut

FB_IMG_1719229651966

Grubi: Do të vazhdoj të qëndroj në krah të Kryetarit Ali Ahmeti

INFO

NA NDIQ