Kush e financoi shpalljen e pavarësisë? Flet historiani i njohur shqiptar (VIDEO)

ina-online
ina-online

29/11/2023

Historiani Erald Kapri tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se shqiptarët duhet të dinë se Shqipëria u krijua si shtet falë një elite kombëtare dhe përpjekjeve të saj të vazhdueshme.

Sidoqoftë ai sqaroi se Shqipëria nuk do të krijohej nëse vendet europiane nuk do të thoshin po.

“Fill pas shpalljes së pavarësisë, në Vlorë, të gjitha fuqitë e mëdha europiane e pranuan që të ketë një shtet të pavarur shqiptar ndonëse nisën diskutimet se sa i madh do të jetë e si do të jetë derisa vendosën të jetë një principatë me një princ europian.

Kështu në jemi një projekt në Europë dhe duhet të jemi mirënjohës sepse ka dhe kombe të tjera që kanë luftuar më fort se shqiptarët, si kurdët për shembull dhe nuk e kanë shtetin e tyre. Duhet ta shohim historinë dhe më në kontekst. Pa rolin e Austro-Hungarisë e cila kishte një interes thelbësor të krijonte shtetin shqiptar, Shqipëria nuk do të ishte krijuar,” – u shpreh Kapri.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

tetova

Besa Dauti emërohet drejtoreshë në Galerinë e Arteve në Tetovë (FOTO)

air albania fluturimi aeroporti nene tereza

Sa milion turistë kanë ardhur në Shqipëri gjatë vitit 2023?

protesta tirane opozita pd

Protesta e opozitës në Tiranë, përleshje me policinë, Berisha fjalim nga arresti shtëpiak, Rama në Turqi

Agim Nesho

Nesho: Vuçiç po përgatit planin për super-Jugosllavinë e Madhe

rama erdogan

Rama viziton sot Turqinë, pritet të nënshkruajë disa marrëveshje me Erdoganin

enver hoxha

​33 vjet nga rrëzimi i bustit të diktatorit Enver Hoxha

sunaj-raimi

Puna e tre gjërave që e korisin burrin!

Adem-Demaci

Një pjesëz nga “Dashuria kuantike e Filanit”, shkruar nga Adem Demaçi

FEMIJE-SHKOLLE

Vazhdon eksodi në Tetovë, këtë vit ka 1300 nxënës më pak në shkollat fillore dhe të mesme

INFO

NA NDIQ