Kush e fiton Euro 2024? Gjiganti i basteve bën parashikimin dhe na ul me “këmbë në tokë”… Ja ku e rendit Shqipërinë

Picture of ina-online
ina-online

31/05/2024

Teksa Kampionati Europian po afron, ethet po shtohen te kombëtaret që kanë arritur të sigurojnë një vend për në Gjermani, po ashtu edhe për miliona tifozë.

Sakaq, kompania gjigante e basteve në SHBA, BetMGM, ka publikuar parashikimin e saj duke renditur Anglinë si më favoriten.

Parashikimi megjithatë, nuk favorizon Shqipërinë, që e rendit të parafundit, vetëm mbi Gjeorgjinë, vend i cili kualifikohet për herë të parë ne Kampionatin Europian.

Pavarësisht se nuk ka fituar kurrë një kampionat evropian, Anglia konsiderohet favoritja për kompeticionin e këtij viti, pasi ajo përmban një mori lojtarësh yje në skuadër, duke përfshirë të preferuarin e Topit të Artë, Jude Bellingham, sezoni i jashtëzakonshëm i të cilit me Real Madrid e ka pozicionuar atë për të konkurruar për çmimin individual më prestigjioz të sportit.

Franca është favoritja e dytë, duke kërkuar titullin e saj të parë evropian në 24 vjet, pasi ka arritur vetëm një herë në gjysmëfinale që nga ai trofe. Gjermania është favoritja e tretë që luan në tokën vendase, pasi ka zhgënjyer në turnetë e fundit të Kupës së Botës dhe ka arritur në gjysmëfinale vetëm dy herë që nga titulli i tyre më i fundit në 1996.

Kampionia në fuqi e Italisë, e cila ka pasur ulje-ngritjet e saj gjatë dekadës së fundit, është favoriti i gjashtë falë betejave të tyre në kualifikimet e Euros dhe të Kupës së Botës në vitet e fundit.

TË FUNDIT
1 orë
Profil/ Kush janë ministrat e ri të VLEN-it në Qeverinë e re?
2 orë
Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
2 orë
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …
2 orë
Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë
2 orë
Spanja e para, kombinimet e Grupit B, Shqipëria “e dënuar” të mposhtë iberikët

ME TE LEXUARA

1 ditë
Granit Xhaka: Kur kemi nevojë për të, Shaqiri është këtu!
20 orë
“Shqipëria po thyen çdo parashikim”, Mourinho ngre në qiell kuqezinjtë: Na kishte munguar diçka e tillë, jeni kulmi i futbollit
1 ditë
Serbët e shqiptarët bashkë, mbështesin hapjen e urës së Ibrit
5 orë
25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999
1 ditë
Shporta minimale sindikaliste për qershor është 60.325 denarë, është rritur për 235 denarë, krahasuar me majin
16 orë
Taravari ka një informacion për BDI-në, ja për çka bëhet fjalë
1 ditë
Sesion plenar i Asamblesë Parlamentare të Procesit për Bashkëpunim në Evropën Juglindore
4 orë
Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria

LEXO MË SHUMË

IMG_3408

Profil/ Kush janë ministrat e ri të VLEN-it në Qeverinë e re?

Angela Ageler

Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

FB_IMG_1718965756133

Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

nedim bajrami

Spanja e para, kombinimet e Grupit B, Shqipëria “e dënuar” të mposhtë iberikët

evn-1

EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së

Foto

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

gjasula kombetarja shqiperia

Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria

uck

25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999

INFO

NA NDIQ