Kush e lajmëroi Rifat Jasharin në vitin 1991, i cili erdhi fshehtas nga Gjermania?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/03/2023

Avokati Gazmend Halilaj thotë se sabotimi i Adem Jasharit në luftë duhet të konsiderohet si ‘krim lufte’.

Halilaj përmes një postimi në Facebook, tregon se në vitin 2000 së bashku me Rifat Jasharin, me një shati i cili bishtin e kishte të thyer janë munduar që të rregullojnë varrezat në Prekaz, përcjell Bota Sot.

Sipas tij, aty afër me xhipa të zi janë sillur disa komandantë ‘pa pikë turpi’.

Halilaj në këtë postim ka bërë edhe disa pyetje.

Ai pyet se kush e kishte lajmëruar Rifat Jasharin i cili fshehtas nga Gjermania kishte ardhë në Kosovë, e këtë info e kishte vetëm rrethi i ngushtë?

Tutje ai pyet se, “Kush e lajmëroi edhe mos prezencën e Ademit e Hamzës, në sulmin që iu bë familjes në janar-1998 e që Baci Shaban luftoi thuajse i vetëm”?

Më poshtë shkrimi i plotë:

SABOTIMI I ADEM JASHARIT DUHET TË KONSIDEROHET “KRIM LUFTE”

Viti 2000.

Me Bacin Rifë, me një shati me bisht të thyem u munduam m’i drejtue do dërrasa të varrezave të Bacës Shaban, Hamzës me gjoks të Mic Sokolit etj.

Rreth nesh na e dridhshin tokën zhurmat e xhipave të disa Komandantëve, qe u endshin rreth nesh “pa pikë turpi kuptohet”.

1. Miq, a u dit, kush e lajmëroi Bacin Rifë në natën e 30 dhjetorit 1991, që erdhi fshehtas nga Gjermania, kur këtë info e kishte vetëm një rreth i ngushtë?

2. Kush e lajmëroi edhe mos prezencën e Ademit e Hamzës, në sulmin qe iu bë familjes në janar-1998 e që Baci Shaban luftoi thuajse i vetëm?

3. Kush e sabotoi me armë, duke e lënë me armatim të lehtë ani pse armatimi i rëndë ishte blerë?

4. Kush ishin ata, që natën e 4 marsit-1998, Baci Adem iu tha: hajdeni kush e keni ndërmend se këta hekur/armatim Serbia për mu e ka sjellë?

5. Kush e bleu tokën e mbushur me gjak të ketyre dhe shumë burrave të tjerë, me çmim 1 euro dhe shiti mija herë më shtrenjt.

O miq, gjeneratat e reja duhet ta dinë të vërtetën për gjithëçka që ka ndodhë./Bota Sot

https://www.facebook.com/gazmend.halilaj.3/posts/6127208937317233

TË FUNDIT
3 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
11 orë
Përurohet shtatorja e 7-vjeçarit, Leutrim Ahmetit të vr’arë nga serbët në Skenderaj
11 orë
Thaçit dhe Veselit u vazhdohet paraburgimi
1 ditë
VIDEO/Fotografi i Nju Jork Times që dokumentoi masakrën në Familjen Deliu kthehet në Abri-rrëfen duke qarë te varret
2 ditë
Djegia e flamurit shqiptar nga fansat e Serbisë, Blerim Latifi e quan zuzarë Dukën

ME TE LEXUARA

11 orë
Thaçit dhe Veselit u vazhdohet paraburgimi
11 orë
Përurohet shtatorja e 7-vjeçarit, Leutrim Ahmetit të vr’arë nga serbët në Skenderaj
3 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

LEXO MË SHUMË

IMG_3310

Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

leutrim

Përurohet shtatorja e 7-vjeçarit, Leutrim Ahmetit të vr’arë nga serbët në Skenderaj

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

Thaçit dhe Veselit u vazhdohet paraburgimi

wade goddard

VIDEO/Fotografi i Nju Jork Times që dokumentoi masakrën në Familjen Deliu kthehet në Abri-rrëfen duke qarë te varret

Blerim-Latifi

Djegia e flamurit shqiptar nga fansat e Serbisë, Blerim Latifi e quan zuzarë Dukën

arlind sadiku

Koret raciste të tifozëve: Kosova është Serbi/ Ja reagimi i gazetarit… (VIDEO)

Kurti

Kurti tregon përgjigjen e gjyshes së tij se pse “Bajrami i Madh” i ka tri ditë, kurse “Bajrami i Vogël” katër

vrasje

Prizren, babai në gjendje të dehur ther me thikë vajzën e tij 21 vjeçare

Jorn-Rohde

Rohde i reagon ambasadorit Hill: Normalizimi mes Kosovës dhe Serbisë përfshin njohjen reciproke

INFO

NA NDIQ