Kush e lajmëroi Rifat Jasharin në vitin 1991, i cili erdhi fshehtas nga Gjermania?

Iliria News Agency
Iliria News Agency

7 Mars, 2023

Avokati Gazmend Halilaj thotë se sabotimi i Adem Jasharit në luftë duhet të konsiderohet si ‘krim lufte’.

Halilaj përmes një postimi në Facebook, tregon se në vitin 2000 së bashku me Rifat Jasharin, me një shati i cili bishtin e kishte të thyer janë munduar që të rregullojnë varrezat në Prekaz, përcjell Bota Sot.

Sipas tij, aty afër me xhipa të zi janë sillur disa komandantë ‘pa pikë turpi’.

Halilaj në këtë postim ka bërë edhe disa pyetje.

Ai pyet se kush e kishte lajmëruar Rifat Jasharin i cili fshehtas nga Gjermania kishte ardhë në Kosovë, e këtë info e kishte vetëm rrethi i ngushtë?

Tutje ai pyet se, “Kush e lajmëroi edhe mos prezencën e Ademit e Hamzës, në sulmin që iu bë familjes në janar-1998 e që Baci Shaban luftoi thuajse i vetëm”?

Më poshtë shkrimi i plotë:

SABOTIMI I ADEM JASHARIT DUHET TË KONSIDEROHET “KRIM LUFTE”

Viti 2000.

Me Bacin Rifë, me një shati me bisht të thyem u munduam m’i drejtue do dërrasa të varrezave të Bacës Shaban, Hamzës me gjoks të Mic Sokolit etj.

Rreth nesh na e dridhshin tokën zhurmat e xhipave të disa Komandantëve, qe u endshin rreth nesh “pa pikë turpi kuptohet”.

1. Miq, a u dit, kush e lajmëroi Bacin Rifë në natën e 30 dhjetorit 1991, që erdhi fshehtas nga Gjermania, kur këtë info e kishte vetëm një rreth i ngushtë?

2. Kush e lajmëroi edhe mos prezencën e Ademit e Hamzës, në sulmin qe iu bë familjes në janar-1998 e që Baci Shaban luftoi thuajse i vetëm?

3. Kush e sabotoi me armë, duke e lënë me armatim të lehtë ani pse armatimi i rëndë ishte blerë?

4. Kush ishin ata, që natën e 4 marsit-1998, Baci Adem iu tha: hajdeni kush e keni ndërmend se këta hekur/armatim Serbia për mu e ka sjellë?

5. Kush e bleu tokën e mbushur me gjak të ketyre dhe shumë burrave të tjerë, me çmim 1 euro dhe shiti mija herë më shtrenjt.

O miq, gjeneratat e reja duhet ta dinë të vërtetën për gjithëçka që ka ndodhë./Bota Sot

https://www.facebook.com/gazmend.halilaj.3/posts/6127208937317233

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

svecla pamjet rrahja

Sveçla publikon pamje kur dy shqiptarë u sulmuan nga serbët në veri

blinken

Situata në veri, Blinkeni tregon nëse do të ketë rritje të trupave në Bondsteel

albin-kurti-vjosa-osmani

Mediumi serb: Kush janë partnerët perëndimor që po i japin përkrahje Kurtit?

vucic vjosa osmani

Vjosa Osmani e refuzoi, Vuçiç: Delegacioni i Kosovës nuk pranoi të takohemi

kurti-hovenier

Hovenier takohet me Kurtin: Po mendojmë si ta inkurajojmë Kosovën ta bëjë atë që duhet

kurti

​Kurti s’lëshon pe, nuk pranon që kryetarët t’i ushtrojnë detyrat në zyra paralele

vosja osmani

Nis takimi Osmani-Scholz-Macron në Moldavi (FOTO)

BLINKEN

Blinken nga Oslo kërkon shtensionim të menjëhershëm në veri

berisha

Berisha: Rama ndihmës i Vuçiq, i ka futur thika pas shpine Kosovës

INFO

NA NDIQ