Kush e ndaloi KFOR-in britanez të shpartallonte kriminelët në veri? Ish-agjenti zbulon detaje, përmend disa emra të komandantëve!

Picture of ina-online
ina-online

29/05/2024

Ish-eprori i lartë i UÇK-së dhe ish-agjenti i SHIK-ut, Naim Miftari thotë se, Britania e Madhe ishte dhe është sot shteti më mik i Kosovës.

Sipas tij, Britania po të mos pengohej qëllimishit nga KFOR-i frances, në vitin 2000, e sidomos pas pastrimit etnik dhe masakrës kundër shqiptarëve të dastës 2 dhe 3 shkurt të atij viti, ushtria britaneze do t’i shpartallonte totalisht MUP-in, pramilitarët, ushtarakët, UDB-në dhe kriminelët serbë në veri.

“Pra, ushtria britaneze do t’i shkatërronte brenda 24 orëve bandat e Beogradit në veriun e Kosovës, por e penguan dhe nuk u lejua nga Franca dhe ushtria e saj në Mitrovicë”, thotë Miftari.

Miftari tregon edhe detaje se çfarë ndodhi në atë kohë.

“Disa herë në atë kohë, unë personalisht isha bartur ditë e natë… së bashku me njesi komando Gurkat dhe të SAS-it Britanez me helikopter transportues ushtarak (QINOKI) nga Prishtina në stadiumin e Mitrovicës. Çdo gjë ishte gati nga marrja e pozicioneve dhe posteve ushtarake sulmuese nga përmendorja e Muharrem Bekeshit, deri në Zhervanis e rrethinë, por Franca ishte kundër dhe kërcënoj edhe me luftë në mes forcave të NATO-s”, thotë ai.

Miftari përmend edhe emrat e shqiptarëve që ndihmuan KFOR-in francez në pengimin e KFOR-it britanez.

“Franca ishte aleate dhe pro-serbe, ku u ndihmua në hije edhe nga agjentët e tyre Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe Agim Çeku, ky i fundit ishte një servil i të gjithëve, ishte një kukullë e sjellur qëllimisht në fund të luftës në Kosovë nga Xhavit Haliti…”, përfundon Naim Miftari./Bota Sot

TË FUNDIT
2 ditë
Prizren, babai në gjendje të dehur ther me thikë vajzën e tij 21 vjeçare
2 ditë
Rohde i reagon ambasadorit Hill: Normalizimi mes Kosovës dhe Serbisë përfshin njohjen reciproke
2 ditë
Policia gjen arsenal armësh në shtëpitë e dy qytetarëve në Zubin Potok
3 ditë
Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera
3 ditë
Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

vrasje

Prizren, babai në gjendje të dehur ther me thikë vajzën e tij 21 vjeçare

Jorn-Rohde

Rohde i reagon ambasadorit Hill: Normalizimi mes Kosovës dhe Serbisë përfshin njohjen reciproke

Policia-e-Kosoves-800x445

Policia gjen arsenal armësh në shtëpitë e dy qytetarëve në Zubin Potok

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

william walker uoker kurti

Walker: Kosova është storie e suksesit për arritjet gjatë 25 vjetëve liri

besnik bislimi

Bislimi raporton sot në Komisionin për Integrime Evropiane

Hovenier

Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë

william walker uoker kurti

Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

INFO

NA NDIQ