Kush e vrau Sulltan Muratin në Betejën e Kosovës?/ Flet Sir Noel Malcolm

ina-online
ina-online

03/11/2023

Noel Malcolm, historiani i njohur britanik është duke dhënë një intervistë në Pressing të T7. Ai ka folur lidhur me tekëm se kush e vrau Sulltan Muratin në Betejën e Kosovës.

“Në pikën e parë, ka dëshmi të qarta se shqiptarët ishin të pranishëm në anën kundër osmanëve në Betejën e Kosovës. Sidoqoftë, mua përsëri më duhet që të paralajmëroj kundër anakronizmit. Nuk po flasim për kontingjente kombëtare, që po përfqësojnë diçqka si një shtet modern kombëtar. Mënyra se si grumbulloheshin ushtritë në atë periudhë ishte shumë më ndryshe. Ishin lordët, që mund të komandonin qindra burra, mijëra burra. Interesat personale, besnikëritë mund të ishin vendimtare për atë nëse do t’i merrnin burrat e tyre në betejë apo jo. Pra, po, kishte sllavë ortodoksë që luftuan kundër osmanëve”.

“Dimë se kishte edhe sllavë ortodoksë që luftuan për osmanët. Pra, ishte më shumë panoramë e përzier, por është e qartë se kishte shqiptarë në anën kundër osmanëve. Sa i përket personit që e vrau Sulltanin, mendoj se, në fund, nuk kemi mjaftueshëm dëshmi të qëndrueshme për të bërë një konkluzion të përcaktuar këtu. Nuk jam i bindur që kemi dëshmi të mjaftueshme për të bërë identifikim të posaçëm të një individi nga Skënderaj. Emri në vete është sugjerues dhe është theksuar se elementi “Kopil” në emër është ndoshta fjala “kopil”, që është një lloj fjale vllaho-shqipe, që gjithashtu është potencialisht domethënëse. Megjithatë, në fund, e dini, beteja është betejë, gjërat ndodhin”.

“Nëse një burrë nuk e vrau atë (Sulltanin), ndoshta ndonjë tjetër do ta kishte vrarë. Nuk shoh që po mblidhet shumë për të pasur argument kombëtar për prejardhjen kombëtare, etnike të këtij individi. Është moment vendimtar për historinë e Kosovës, natyrisht, prandaj ka peshë. Çdo gjë në të kaluarën ka peshë, por edhe nëse ajo betejë nuk do të ndodhte, do të kishin ndodhur beteja të tjera ose metoda të pushtimit afatgjatë. Ideja që nëse pala e krishterë do të kishte fitore, fitore vendimtare, ideja se Kosova nuk do të pushtohej kurrë nga osmanët, mendoj se është absurde. Ishte superfuqi, në lëvizje, drejt perëndimit, drejt veriut. Do ta kishte shtrirë pushtetin e saj herët a vonë. Natyrisht, beteja në vete nuk ishte vendimtare, sido që të jetë. Është shumë e rëndësishme në rrafshin simbolik, por ishte një lloj barazimi mes dy palëve të dërrmuara dhe janë vetëm pasojat”, u shpreh ai.

 

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pacolli pasuria

Pacolli akuzon “disa njerëz” se po tentojnë ta ngatërrojnë publikun rreth vrasjes së Liridonës

liridona

Publikohet video nga restoranti ku Naimi i çoi fëmijët dhe Liridonën pak para vrasjes

granit plavaa

Videoja e Granit Plavës, i dyshuari për ekzekutimin e Liridonës, kur hyn në restorant

Screenshot_2023-12-09-19-38-51-489_com.android.chrome-edit

Ky është personi i katërt që u arrestua sot për vrasjen e Liridona Ademajt

lumir ldk gazetaret

LDK zgjedh Kryesinë e re, këta janë emrat e nënkryetarëve dhe anëtarëve

Liridona ademaj

Motra e Liridonës nxjerr një pjesë nga biseda me të ndjerën, ja si shprehej viktima për gratë e shtypura (foto)

babai-770x433-1-1-750x430

“Ne kërkojmë gjak”! Babai i Naim Murselit: Erdhën dy veta, nëse duan le të më vrasin

Screenshot_2023-12-08-21-30-32-321_com.android.chrome-edit

Ambasadori i Suedisë vjen me deklaratën e fundit për vrasjen e Liridonës

Naim Murseli Liridon

“Tentativa të tjera për të vrarë Liridonën”- Lala befason me deklaratën: Ja pse nuk i besoj babait të Naimit!

INFO

NA NDIQ