Kush është Almir Veliji, zëvendësministri që dyshohet se u përfshi në ryshfet?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/01/2023

Sipas një audio-incizimi të publikuar nga portali Insajderi.org, dyshohet se zëvendësministri i Zhvillimit Rajonal në Kosovë, Almir Veliji, nga partia Bashkimi Social-Demokrat, është përfshirë në një aferë ryshfeti ku flitet për një grant qeveritar me vlerë prej mijëra eurove.

Veliji, dëgjohet duke biseduar me një person tjetër rreth grantit. Ndërkaq organet e rendit tashmë kanë nisur hetimet.

“Referuar kërkesës suaj mund të ju konfirmojmë se Policia e Kosovës posedon informacionin si dhe është në fazën fillestare të hetimeve në bashkëpunim me Prokurorinë Themelore në Prishtinë”, thuhet në përgjigjen e policisë.

Albanain Post ka kontaktuar deputeten e komunitetit boshnjak Duda Baljen që është edhe themeluese e Bashkimit Social-Demokrat, por ajo ka thënë se nuk ka informacione për bashkëpartiakun e saj.

“Jam jashtë shtetit dhe nuk kam dëgjuar gjë”, tha Balje.

Ndërkaq që nga viti 2021 një seri rastesh për keqpërdorim të granteve qeveritare, me theks të veçantë atyre në bujqësi janë hetuar nga Prokuroria.

Më 22 dhjetor të vitit të kaluar, Prokuroria Speciale ka ngritur aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë kundër 15 të akuzuarve për rastin “Subvencionet II”.

Përmes një komunikate për media, Prokuroria ka bërë të ditur se aktakuza është ngritur ndaj të pandehurve si persona zyrtar në Agjencinë për Zhvillimin e Bujqësisë dhe përfitues të subvencioneve në mënyrë të kundërligjshme për shkak të dyshimit të bazuar se kanë kryer vepra të ndryshme penale.

Më 1 prill të vitit të kaluar, Veliji ishte emëruar zëvendësministër i Ministrisë së Zhvillimit Rajonal.

Lajmin e kishte dhënë vet Veliji duke shkruar në Facebook dhe duke falënderuar Kurtin për besimin e dhënë.

Ai ishte është zotuar që punën do ta kryej me përgjegjësi, vullnet, përkushtim dhe guxim me theks të veçantë për komunitetin boshnjak.

“Për t’i përmbushur objektivat tona si komunitet, e që janë̈ edhe pritjet tuaja, do ta shfrytëzoj përvojën time institucionale në mënyrë̈ që ta arrijmë më të mirën për vendin tonë dhe për komunitetin”, kishte thënë ai.

TË FUNDIT
26 minuta
Dështon linja ajrore Shkup-Korfuz
1 orë
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
1 orë
Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste
2 orë
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
2 orë
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

ME TE LEXUARA

20 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
1 ditë
Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel
6 orë
Bastiset shtëpia dhe ambientet e zyrës të prokurorit Ixhet Memeti, dyshohet për mitmarje
1 ditë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
2 orë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit
19 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
1 ditë
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër
5 orë
Shqipëria do të prodhojë armë, rikthehet industria ushtarake

LEXO MË SHUMË

Aeroporti-i-Shkupit-780x439-1-750x430-1

Dështon linja ajrore Shkup-Korfuz

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

ikja banjske grupi terrorist veri

Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

aeroplani-kinez

Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

INFO

NA NDIQ