Kush është djathtistja gjermane që do largimin e Gjermanisë nga BE

ina-online
ina-online

22/01/2024

Udhëheqësja e Alternativës për Gjermaninë e ekstremit të djathtë, Alternativa für Deutschland, ka paralajmëruar se forca e saj politike do të bëjë fushatë për një votim të stilit të Brexit për anëtarësimin në BE nëse vjen në pushtet, duke e cilësuar largimin e Mbretërisë së Bashkuar nga blloku si një model për Gjermaninë.

Në një intervistë ekskluzive për Financial Times, Alice Weidel tha se vendimi i Mbretërisë së Bashkuar për t’u larguar nga BE ishte “shumë i drejtë” për Gjermaninë, dhe një “Dexit” do të nxiste vetëvendosjen e vendit.

“Është një model për Gjermaninë, që dikush mund të marrë një vendim sovran të tillë,” tha Weidel.

Mesazhi i Weidel ishte një nga deklaratat e para publike të partisë që nga fillimi i valës së protestave mbarëkombëtare kundër AfD-së, të shkaktuar nga zbulimet se anëtarët kryesorë kishin marrë pjesë në një takim të fshehtë në të cilin u diskutua një “masterplan” për dëbimet masive të të huajve dhe mbajtësve të pasaportave gjermane me synimin që partia do t’i zbatonte këto plane nëse do të vinte në pushtet.

Weidel e quajti ekspozimin “skandaloz” dhe tha se kishte keqinterpretuar partinë e saj, e cila donte të përdorte ligjin vetëm për të riatdhesuar njerëzit që nuk kishin të drejtë të qëndronin në Gjermani. “AfD është partia që qëndron për zbatimin e ligjeve të këtij vendi,” tha Weidel.

Protestat në rrugë në Gjermani kundër AfD-së si reagim ndaj zbulimeve u rritën në vrull vetëm gjatë fundjavës, me më shumë se një milion njerëz që vlerësohet të kenë marrë pjesë në 90 demonstrata të ndryshme në të gjithë vendin.

Policia u detyrua të urdhëronte që të paktën evente, në Hamburg dhe Mynih, të ndaleshin para kohe për shkak të numrit të madh, me pjesëmarrje shumë më të madhe se sa ishte parashikuar nga autoritetet apo organizatorët.

Në Berlin, më shumë se 100,000 njerëz u bënë ball erërave të akullta për t’u mbledhur në sheshin përpara ndërtesës së parlamentit të Reichstag, një marshim që do të kalonte nëpër lagjen e qeverisë u anulua për shkak të numrit të madh të njerëzve.

Weidel, një ish-bankiere investimesh që ka udhëhequr partinë që nga viti 2022, tha se përpara se të kalonte në një referendum për Dexit, një qeveri e udhëhequr nga AfD do të synonte të reformonte Bashkimin Evropian dhe të eliminonte “deficitin e tij demokratik”, duke, ndër të tjera, duke reduktuar kompetencat e Komisionit Evropian, një “ekzekutiv i pazgjedhur”.

“Nëse një reformë nuk është e mundur, nëse dështojmë të rindërtojmë sovranitetin e vendeve anëtare të BE-së, duhet t’i lëmë njerëzit të vendosin, ashtu siç bëri Britania,” tha ajo. “Dhe ne mund të kemi një referendum për Dexit, një dalje gjermane nga BE.”

AfD po gëzon aktualisht pozicionin e saj më të lartë në sondazhe si force politike që nga formimi i saj në 2013. Ajo është midis 20% dhe 23% në nivel federal, përpara të tre partive që përbëjnë koalicionin e rrethuar të Olaf Scholz.

Në tre shtete lindore ku zgjedhjet do të mbahen në vjeshtë, AfD po shënon sërish me rreth 36% në Turingi, duke lënë në hije edhe partitë kryesore. Por ajo po mbahet jashtë pushtetit nga partitë e tjera duke përjashtuar çdo formë koalicioni me partinë. Për shkak të kësaj, AfD nuk është në pushtet në asnjë nga 16 shtetet e vendit.

Mbështetja e publikut gjerman për anëtarësimin në BE është shumë e lartë, me sondazhet e fundit që e tregojnë atë në rreth 80%. Megjithatë, ajo është më e dobëta mes votuesve të AfD./ Top Channel

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1709069274434

Në Beograd sot u festua pavarësia e Republikës së Kosovës

Ageler

Ageler: Diskursi i fushatës të fokusohet në çështje esenciale, jo në sulme personale

IMG_9337

Banorët e nisin vetë shkollën shqipe në Nerovë të Krushevës

radoicic radojcic spiric

VIDEO: Radoiçiq grushton ish-kryetarin ilegal të Mitrovicës së Veriut

card-trump

Made in Veles: Kartelat ‘milionëshe’ me portretin e Trumpit

pendarovski bujar osmani

Pendarovski me 400 euro rrogë do të shpërngulej nga Maqedonia, Osmani me mbi 2.500 euro rrogë thotë se mund të detyrohet të marrë borxh! Qytetarët si ia dalin?

Oleksiy Goncharenko

Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron!

MVR-polici-a-1-750x430

(VIDEO) Hetohet lidhja ndërmjet vrasjes në Bllacë dhe djegies së lokalit në Çair

burgu manastirit

Shpërthen zjarr në burgun e Manastirit, lëndohet një i burgosur

INFO

NA NDIQ