Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

Picture of ina-online
ina-online

24/06/2024

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski është zgjedhur mbrëmë kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut.

Ai ka një karrierë të re politike duke u ekspozuar gjatë kohës kur partinë maqedonase VMRO-DPMNE e udhëhiqte Nikolla Gruevski. Mickoski është edhe profesor universitar, ndërsa ka ushtruar edhe detyra tjera publike institucionale, përcjell INA.

Ai u lind më 29 shtator 1977 në Shkup, ku edhe u arsimua, duke arritur që të marrë titullin e doktorit të shkencave në fakultetin e Inxhinierisë Mekanike në Universitetin e Shkupit, ku arriti që të vijoj punën si pedagog universitar.

Në ujrat e politikës u kyç qysh si anëtar i forumeve rinore të VMRO-DPMNE-së, ndërsa në vitin 2015 për dy vite ishte këshilltar për energji i kryeministrit Nikolla Gruevski. Në vitin 2017 fillimisht për një periudhë të shkurtër ishte zgjedhur sekretar i përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së, ndërsa më pas po të njejtin vit u zgjodh kryetar i VMRO-DPMNE-së në kongresin e gjashtëmbëdhjetë të partisë në Valandovë, duke zëvendësuar Nikolla Gruevskin. Edhe në kongresin e dhjetorit të 2021 ai u rizgjodh për kryetar të kësaj partie.

Ai ka qenë një bashkëpunëtor i Gruevskit edhe gjatë qeverisjes së tij, duke u emëruar këshilltar i kryeministrit për energjetikë (2015-2017). Ndërsa në periudhën 2016-2017 ka qenë drejtor i përgjithshëm i korporatës energjetike shtetërore ESM Maqedoni. Mickoski është i martuar me Roza Mickoska dhe kanë dy djem. (INA)

TË FUNDIT
28 sekonda
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
23 minuta
Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së
1 orë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
2 orë
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person
2 orë
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët

ME TE LEXUARA

17 orë
Turizmi në Shqipëri u rrit me 86%! Raporti i Komisionit Europian analizon shifrat
2 orë
Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut
1 ditë
Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit
14 orë
Të shtëna me armë zjarri në Çair, jozyrtarisht ka edhe të plagosur
2 orë
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët
23 orë
Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione
14 orë
Policia e Maqedonisë arreston në Bllacë ish-ushtarin e UÇK-së, me fletëarrest nga Serbia, vepron MPJ e Kosovës
1 ditë
Çfarë bëri atentatori i Donald Trump 48 orë përpara se të qëllonte ish-Presidentin amerikan

LEXO MË SHUMË

arrest ushtar

Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni

sadulla duraki duraku

Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

policia

Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

LSDM

LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët

maqedoni-bullgari-780x439-1

Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

mexhiti mickoski

Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ