Ja kush është deputeti i vetëm shqiptar në Parlamentin e Zvicrës

Picture of INA
INA

25/10/2023

 Islam Alijaj  po bën historinë e shqiptarëve në Zvicër, pasi që u zgjodh deputet në Parlamentin e Zvicrës, duke i’u bashkangjitur 199 kolegëve tjerë zviceran, shkruan LaCanton27. 

Ai është kandidat i Partisë Socialdemokrate (SP), e që ka arritur të fitoj 95.054 vota.

Islam Alijaj ose siç e quajnë “Lomi” në rrethin e tij miqësor,  vuan nga paraliza cerebrale, për shkak të mungesës së oksigjenit gjatë lindjes.

37-vjeçari dëshiron që dy fëmijët e tij të rriten në një shoqëri në të cilën babai i tyre nuk perceptohet më si inferior.

Per dallim nga koleget tjerë në Parlamentin Zviceran, ai është deputeti i vetëm me aftësi të kufizuara.

“Tek unë kombinohen të gjitha karakteristikat që nuk duhet t`i ketë një politikan i suksesshëm: aftësi të kufizuara fizike dhe verbale, sfond migrimi, plus emri `Islam`. Diçka që nuk shkon”, thotë duke qeshur politikani nga Cyrihu që është me origjinë nga Kosova.  Por në fakt këto janë pikërisht pikat e forta të tij.

Si kryetar i Vetëvendosjes.ch, Alijaj pati mundësinë të punojë në një grup pune për zbatimin e Konventës së OKB-së për të Drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuara (UN-BRK), e cila vlen për Zvicrën që nga viti 2014. (Als Präsident von selbstbestimmung.ch hatte Alijaj die Möglichkeit, in einer Arbeitsgruppe zur Umsetzung der UNO Behindertenrechtskonvention (UNO-BRK), die seit 2014 für die Schweiz gültig ist, mitzuarbeiten.), shrkuan gazeta zvicerane ne sqhip le canton27.ch duke ju referuar portalit Seniorweb.ch.

Ai doli në skenën politik si pjesëtar në këshillin komunal të Cyrihut kur u zgjodh më 2022.

Islam Alijaj (1986) e shkroi biografinë e tij “Ne duhet të flasim” si një manifest biografik në bashkëpunim me gazetaren Christine Loriol.  Politikani 36-vjeçar jo vetëm që tregon inteligjencë dhe sharm, ai është jashtëzakonisht kokëfortë, ambicioz dhe i ndërgjegjshëm për pushtetin. Në fund të fundit ai dëshironte të bëhet deputet në nivel nacional, edhe nëse emri i tij është Islam.

Synimi i madh i Islam Alijaj është të reformojë sistemin e aftësisë së kufizuar në Zvicër, në mënyrë që ata « që dinë se për çfarë po flasin » të kenë fjalën e tyre. Kjo është arsyeja pse ai është i përfshirë politikisht që në të ardhmen shoqëria të mos bëjë asgjë për ne pa ne.

Autori është me origjinë nga Hereqi i Kosovës. Në lindje, truri i tij mori shumë pak oksigjen për një periudhë të shkurtër kohe, gjë që çoi në paralizë cerebrale. Kontrolli i muskujve dhe të folurit e tij janë dëmtuar rëndë, por intelekti dhe kapaciteti i tij mendor janë të paprekura. Vështrimet personale në jetën e tij japin një ide për sfidat e mëdha që e shoqërojnë vazhdimisht.

Një nga mësimet e para të terapisë okupacionale në shkollën për fëmijë dhe të rinj me aftësi të kufizuara fizike dhe të shumëfishta (SKB) në Cyrih, rreth vitit 1993.

Fati i tij ishte që familja u shpërngul në Cyrih, ku ai iu nënshtrua një operacioni për të lëvizur më mirë këmbët. Ai ndoqi shkollën speciale për fëmijët me paralizë cerebrale në Cyrih.

Kompjuteri hapi një botë për të në të cilën ai mund të harronte aftësinë e kufizuar. Edhe pse karroca e parë me rrota i dha më shumë liri, ai bëri gjithçka që mundi për të mësuar të ecte. Pas përfundimit të praktikës në KV, ai u trajnua si zhvillues i uebit dhe u prezantua në Qendrën për Jetesë të Vetëpërcaktuar (ZSL) përmes kolegëve të shkollës dhe filloi të përfshihej politikisht. Në vitin 2011 ai u takua me Këshilltaren e atëhershme të Shteteve Pascale Bruderer, e cila i hapi dyert e politikës.

Nëpërmjet librit të Islam Alijait, lexuesit mësojnë shumë për situatën politike të personave me aftësi të kufizuara në Zvicër. Edhe pse ka 23 vjet që në kushtetutë ndalohet diskriminimi për shkak të aftësisë së kufizuar, shumë persona me aftësi të kufizuara nuk mund të bëjnë një jetë të vetëvendosur.

Në vitin 2017 ai iu bashkua PS-së së Cyrihut, kandidoi për këshillin lokal dhe u zgjodh çuditërisht në vitin 2022. Më 24 mars ai nisi përgatitjet për zgjedhjet për Parlamentin Zviceran.

Alijaj kërkon të bëjë politikë për të gjithë. Në Zvicër jetojnë 1.8 milionë persona me aftësi të kufizuara ose 22 për qind. Dhe ata ende po luftojnë për vetëvendosje dhe pjesëmarrje aktive. Ky është edhe synimi i iniciativës gjithëpërfshirëse që Alijaj ka nisur në vitin 2021, në mënyrë që një person me aftësi të kufizuar të marrë pjesë aktive në jetën politike.

Duke mbledhur nënshkrime për iniciativën e përfshirjes 2023, autori shpreson për një lëvizje të re. Vetë personat me aftësi të kufizuara duan të bëhen aktivë dhe të dukshëm në shoqëri. Ata nuk duan më që njerëzit të flasin për ta, por më tepër me ta.

TË FUNDIT
24 orë
Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar
1 ditë
Mërgimtarët gjallërojnë Tetovën, por ankohen për çmime të larta: Më shtrenjtë se në Zvicër!
1 ditë
Itali, e çoi në një kamp veror, 7-vjeçarja shqiptare mbytet në liqen (FOTO)
3 ditë
“Dua të votoj në 2025”- Diaspora protestë para Kuvendit: Nuk ka zgjedhje pa ne!
3 ditë
Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre

ME TE LEXUARA

1 ditë
Itali, e çoi në një kamp veror, 7-vjeçarja shqiptare mbytet në liqen (FOTO)
1 ditë
Mërgimtarët gjallërojnë Tetovën, por ankohen për çmime të larta: Më shtrenjtë se në Zvicër!
24 orë
Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar

LEXO MË SHUMË

shofer-bus

Aksidentohet në Itali autobusi me turistë nga Shqipëria, 16 të lënduar

tetova

Mërgimtarët gjallërojnë Tetovën, por ankohen për çmime të larta: Më shtrenjtë se në Zvicër!

Foto: Ilustrim

Itali, e çoi në një kamp veror, 7-vjeçarja shqiptare mbytet në liqen (FOTO)

diaspora votim

“Dua të votoj në 2025”- Diaspora protestë para Kuvendit: Nuk ka zgjedhje pa ne!

greqi policia

Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre

islam alijaj

Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’

ambulanca-sk

E rëndë në Greqi, 45-vjeçarin shqiptar e zë korrenti nga makina e krasitjes, gjendet i vdekur në arë

policia zvicer

U kap duke bërë “drifta” me BMW-në e tij, shqiptari nga Kosova arrestohet në Zvicër

gjermani-kufi

Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën

INFO

NA NDIQ