Kush është Pavel, i biri i Yevgeny Prigozhin, që “po lëviz gurët” për t’u bërë kreu i ri i Wagner

INA
INA

02/10/2023

Pavel Prigozhin, djali 25-vjeçar i Yevgeny Prigozhin, ka bërë lëvizje për të marrë përsipër komandën e Grupit Wagner. Ai është duke negociuar me gardën kombëtare ruse, Rosgvardia, për ribashkimin e organizatës mercenare në luftime në Ukrainë, tha Instituti për Studimin e Luftës, duke cituar një kanal të njohur Telegram të lidhur me grupin.

Masa do të sigurojë një lider alternativ për komandantin e Wagner, Andrey Troshev, i cili është nënshkruar me ministrinë e mbrojtjes dhe është përqafuar publikisht nga Vladimir Putin. Ajo tregon se disa personel të Wagner janë të interesuar të mblidhen rreth një alternative të lidhur me Prigozhin ndaj Kremlinit dhe Troshev të lidhur me Ministrinë e Mbrojtjes.

“Është e paqartë se çfarë mendon Kremlini për marrëdhëniet midis elementëve të Wagner dhe qeverisë ruse,” tha ISW.

Rosgvardia është drejtpërdrejt në varësi të administratës presidenciale, gjë që e bën të rëndësishëm “përqafimin publik” të Putinit të Troshev dhe nënshtrimin e elementëve Wagner ndaj Ministrisë së Mbrojtjes ruse.

Megjithatë, ISW citoi një burim Wagner që raportonte se negociatat midis Pavel Prigozhin dhe gardës kombëtare përfshinin grupin paraushtarak që ruante emrin, simbolet, ideologjinë, komandantët dhe menaxhimin e tij.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

mexhiti arabi

Mexhiti: Maqedonia e Veriut dhe Emiratet e Bashkuara Arabe do të forcojnë bashkëpunimin në shëndetësi

gaza palestine

Zyrtarët e lartë të OKB-së paralajmërojnë situatë “apokaliptike” në Gaza

Putin

Putini planifikon të vizitojë Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe këtë javë

OBSH

OBSH: Sëmundjet në Gaza mund të jenë edhe më vdekjeprurëse se sulmet ajrore

joshka fisher

Një “rrufe” bërthamore nga Joshka Fischer

bora-3

Në Siberi, -50 gradë – Moska sheh rekord të reshjeve të borës që shkaktuan vonesa dhe anulime të shumta të fluturimeve

bora gjermani dimri

Gjermania paralizohet nga reshjet e dëborës, pezullohen qindra fluturime. Në Bavari u regjistrua sasia rekord prej vitit 1933

policia-franceze-france

Sulm në Paris me thikë e çekan: Një person i vdekur, dy të plagosur

spitali - Gaza

Dita e 57 e LUFTËS! Më shumë se 15 mijë viktima në Gaza, Hamas “breshëri raketash” në Tel Aviv, Izraeli: Nuk ka armëpushim

INFO

NA NDIQ