Kush është sensacioni 16 vjeçar që Real Madridi po bën të pamundurën për ta transferuar

Picture of INA
INA

03/07/2024

Sipas Sport24, Real Madrid është i interesuar për të riun belg Konstantinos Karestas. 16-vjeçari aktualisht luan me klubin belg Jong Genk.

I lindur më 19 nëntor 2007, Karestas u rrit në akademitë e Genk përpara se të largohej nga klubi në 2020 për t’u bashkuar me Anderlecht. Që atëherë ai është rikthyer në Genk në vitin 2023 dhe deri më tani ka bërë katër paraqitje për skuadrën e seniorëve të Genk.

Karestas mund të luajë si mesfushor sulmues, si dhe mesfushor qendror. I lindur nga prindër grekë, Karestas ka vendosur të përfaqësojë Belgjikën në nivel ndërkombëtar dhe është pjesë e skuadrës nën-17 vjeç të Djajve të Kuq.

Sipas Football Talents Scout, Karestas ka pasime shumë të forta, vizion, kreativitet, driblim dhe prekje të parë. Ai është i fortë në gjuajtje, ritëm dhe ka IQ të shkëlqyer futbolli.

Megjithatë, një pengesë e madhe e lojës së Karestas është se ai tenton të shmangë situatat e kontaktit ose duelit. Eleganca e tij në top është e mbrojtur mirë, megjithatë, lojtari mund të jetë i dobët në mbrojtje dhe gjithashtu mund të ekspozohet në duelet ajrore.

Ndërkohë, Real Madridi është fokusuar në sjelljen e lojtarëve të rinj më të mirë në mbarë globin. Ata tashmë kanë një perlë në duart e tyre siç është Arda Guler. Karestas mund të përmirësojë më tej skuadrën e Los Blancos.

Karestas është në radarin e gjigantit spanjoll, sipas burimit të lartpërmendur. Lojtari vlerësohet në katër milionë euro nga Transfermarkt. Ai ka një kontratë me Genkun deri në vitin 2026 dhe klubi po kërkon të negociojë një zgjatje të marrëveshjes.

Mund të jetë e mençur që Real Madrid të blejë Karestas përpara se klubet e tjera të larta evropiane të marrin parasysh lojtarin, duke rezultuar në një çmim të fryrë. /Telegrafi/

TË FUNDIT
21 orë
Pesë ‘betejat’ më të rëndësishme që mund të vendosin fituesin e Euro 2024
22 orë
Diferenca në minuta mes Spanjës dhe Anglisë është skandaloze – analiza interesante dhe detaje rreth finales së Euro 2024
24 orë
Kush do ta fitojë Euro2024: Taktika, aftësitë individuale, apo të dyja bashkë – Flasin ekspertët
2 ditë
Dështimi i sulmuesve në Euro 2024 – çfarë thonë ekspertët dhe a ka ndryshuar tashmë loja
2 ditë
Finalja e Berlinit më 14 korrik, Southgate: Ndaj Spanjës duhet të jemi perfektë, që të ngremë trofeun

ME TE LEXUARA

24 orë
Kush do ta fitojë Euro2024: Taktika, aftësitë individuale, apo të dyja bashkë – Flasin ekspertët
22 orë
Diferenca në minuta mes Spanjës dhe Anglisë është skandaloze – analiza interesante dhe detaje rreth finales së Euro 2024
21 orë
Pesë ‘betejat’ më të rëndësishme që mund të vendosin fituesin e Euro 2024

LEXO MË SHUMË

euro 2024 gjermani

Pesë ‘betejat’ më të rëndësishme që mund të vendosin fituesin e Euro 2024

spanja-vs-anglia-780x439

Diferenca në minuta mes Spanjës dhe Anglisë është skandaloze – analiza interesante dhe detaje rreth finales së Euro 2024

angli spanje

Kush do ta fitojë Euro2024: Taktika, aftësitë individuale, apo të dyja bashkë – Flasin ekspertët

sulmues

Dështimi i sulmuesve në Euro 2024 – çfarë thonë ekspertët dhe a ka ndryshuar tashmë loja

Anglia kane

Finalja e Berlinit më 14 korrik, Southgate: Ndaj Spanjës duhet të jemi perfektë, që të ngremë trofeun

coman-bajern-psg-

Luajti vetëm 15 minuta në Euro 2024, ylli i Francës po mendon pensionimin nga kombëtarja

euro 2024 gjermani

Zbulohet gjyqtari që do të vendosë drejtësi në finalen e “Euro 2024”

Luis de la Fuente

“Euro 2024”, De la Fuente: Na pret një finale e furishme Spanjë-Angli

Jurgen Klopp

SHBA-të me plan të qartë për Botërorin 2026, gati oferta për trajnerin e madh gjerman

INFO

NA NDIQ