Kush është Yahya Sinwar, ‘orkestruesi kryesor i sulmit të 7 tetorit’ dhe njeriu më i kërkuar nga Izraeli?

INA
INA

09/11/2023

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit pretenduan mbrëmë se lideri i Hamasit, Yahya Sinwar ishte “i rrethuar dhe i izoluar në bunkerin e tij”.

I konsideruar si orkestruesi kryesor i “masakrës së 7 tetorit”, Sinwar është njeriu më i kërkuar i Izraelit në sulmin e tij ndaj Gazës.

Sipas Sky News, 61-vjeçari ndihmoi në krijimin e krahut ushtarak të Hamasit, Brigadat Qassam, por u bë i njohur si “kasapi i Khan Younis” për angazhimin e tij në kërkimin dhe gjetjen e spiunëve izraelitë dhe palestinezëve të dyshuar për bashkëpunim.

Ai u dënua në vitin 1989 për vrasjen e dy ushtarëve izraelitë dhe katër palestinezëve dhe u dënua me katër burgime të përjetshme, por i kreu 22 vjet përpara se të lirohej në vitin 2011 si pjesë e një marrëveshjeje shkëmbimi të burgosurish që pa një ushtar të kapur izraelit të shkëmbyer për më shumë se 1000 palestinezë.

Micha Kobi, një ish-oficer i inteligjencës me agjencinë izraelite të sigurisë Shin Bet, i cili mori në pyetje Sinwar në vitin 1989, tha për Financial Times se ai dikur mburrej se kishte detyruar një anëtar të Hamasit, vëllai i të cilit dyshohej se kishte informuar për një fraksion rival, “të varroste vëllain e tij të gjallë”.

Gjatë kohës së tij në burg, Sinwar iu përkushtua studimit të armikut të tij, mësimit të hebraishtes dhe leximit të veprave të sionistëve të hershëm, si dhe politikanëve izraelitë.

Pesëmbëdhjetë vjet pas dënimit të tij, ai dha një intervistë në hebraisht në TV izraelit në të cilën ai bëri thirrje për një armëpushim midis Izraelit dhe Hamasit.

Pasi u kthye në Gaza, Sinwar u ngrit shpejt brenda udhëheqjes së Hamasit dhe u emërua udhëheqës në vitin 2017.

Ai i mbijetoi një atentati pasi u rizgjodh në vitin 2021.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

punetor

Demolli: Pas janarit vështirë se do të gjenden punëtorë me pagë 600 euro

moti

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

pacolli pasuria

Pacolli akuzon “disa njerëz” se po tentojnë ta ngatërrojnë publikun rreth vrasjes së Liridonës

liridona

Publikohet video nga restoranti ku Naimi i çoi fëmijët dhe Liridonën pak para vrasjes

granit plavaa

Videoja e Granit Plavës, i dyshuari për ekzekutimin e Liridonës, kur hyn në restorant

Screenshot_2023-12-09-19-38-51-489_com.android.chrome-edit

Ky është personi i katërt që u arrestua sot për vrasjen e Liridona Ademajt

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

lumir ldk gazetaret

LDK zgjedh Kryesinë e re, këta janë emrat e nënkryetarëve dhe anëtarëve

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

INFO

NA NDIQ