Kush ishte agjenti francez i përfshirë në rastin e Kumanovës, kush po e fshehë?!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/01/2022

Në muajin shkurt të vitit 2015, një agjent i marrëdhënieve publike i mirënjohur nga Franca dyshohet të jetë dora kryesore e hartimit të planit të konfliktit të kontrolluar në 9 dhe 10 majin e 2015 në Lagjen e Trimave në Kumanovë.

Për këtë atëkohë pat shkruar edhe javorja “Fokus“, duke shtuar se kompania franceze apo kryesisht eksperti francez kishte sjellë në tryezë planin “Le petite guerre” (Lufta e vogël), e cila do të ndodhte në Kumanovë, e kontrolluar nga ana e autoriteteve të asaj kohe, përcjell INA.

Qëllimi ishte që të krijojë frikë dhe panik, dhe përmes aksionit policor të suksesshëm të kthejë ndonjë besim në institucionet dhe në shtet, por do të kishte defokusim nga bombat përgjimeve që po publikoheshin në mënyrë serike nga Zoran Zaev si lider i opozitës.

Mbledhja, sipas burimeve diplomatike dhe të sigurisë të revistës maqedonase “Fokus”, u mbajt në Vodno, në një ndërtesë të bardhë, me 17 shkurt në orët e mbrëmjes dhe aty kanë marr pjesë tre përfaqësues shtetërorë.

Eksperti francez ka dëshiruar që të angazhojë edhe disa “spin-doktorë”, të cilëve ua ka paraqitur skenarin e titulluar ‘lufta e vogël’ (“La petite guerre“).

Para tyre, gjatë kohës së bindjes se është e nevojshme që në ekip të përfshihen, francezi ka përmendur një skenar të tillë d.m.th. një luftë një ditore të kontrolluar, edhe pse përfaqësuesit e pushtetit kanë dëshiruar që ajo gjë të bëhej me përmasa më të mëdha.

Kjo dëshmi a do të duhet të jetë pjesë e hetimit ndërkombëtar për Kumanovën, që është paralajmëruar nga ana e autoriteteve qeveritare.  (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

palevski vanja

Avramovska-Madiq: Palevski do të ekstradohet menjëherë pas kompletimit të dokumenteve administrative

Aksidenti-600x360

19-vjeçari përplas me makinë një këmbësor në Çair, të lënduar edhe dy të mitur në makinë

xhaferi-1-750x430

Xhaferi: Korridori 8 do të ndërtohet deri në vitin 2027

matura-shteterore-provimi

Matura shtetërore në RMV do të bëhet në salla sportive për të parandaluar kopjimin

hysni-shaqiri-714x430-1

Shaqiri, deputeti që braktisi Parlamentin dhe iu bashkua UÇK-së sot feston ditëlindjen

INFO

NA NDIQ