Kush janë dy deputetët e koalicionit që nuk votuan Qeverinë e re?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/01/2022

Kush janë dy deputetët që janë pjesë e mazhorancës qeverisëse, të cilët nuk votuan për Qeverinë e re të kryeministrit Dimitar Kovaçevski.

Kjo pyetje shtrohet pasi mbrëmë vonë u zgjodh Qeveria e re me 62 deputetë, ndërsa, siç dihet, shumica e re parlamentare ka 64 deputetë, pasi në të ka hyrë Alternativa, në të, siç dihet, marrin pjesë edhe LSDM, BDI, PLD, DOM, PDSH si dhe DS e Pavle Trajanovit, përcjell INA.

Deputetja e LSDM-së Lolita Ristova nuk ka votuar për Qeverinë e re të Kovaçevskit, pasi që doli se ishte pozitive me koronavirus dhe për këtë arsye nuk doli në Kuvend dhe nuk mund të votonte për Qeverinë e re.

Më herët mediat raportuan se deputeti Izet Mexhiti nuk do të votojë për Qeverinë, dhe shkak për këtë ishte mospajtimi i tij me disa vendime kadrovike për ministra, përkatësisht zgjedhjen e Artan Grubit zëvendëskryeministër për Sistemin Politik dhe Bujar Osmanit për ministër të Punëve të Jashtme.

Izet Mexhiti nuk ka shkruar në profilin e tij në Facebook se nuk ka votuar për qeverinë e re dhe cilat janë arsyet e kësaj lëvizjeje.

Por as Ristova nuk ka publikuar informacione më të sakta as në profilin e saj zyrtar, por partia ka njoftuar për mungesën e saj për shkak të Covid 19.(INA)

TË FUNDIT
16 minuta
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri
1 orë
Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë
2 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes
2 orë
Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re
2 orë
Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

ME TE LEXUARA

1 ditë
VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive
8 orë
VLEN dhe VMRO takohen për ndarjen e drejtorive
15 orë
Mbledhja e Asamblesë Parlamentare të NATO-s, sot vendoset për avancimin e statusit të Kosovës
3 orë
KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë
11 orë
Vazhdon gjykimi ndaj Zhan Mitrevit
1 ditë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
8 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
15 orë
Paraqitje e shpeshtë e shiut të rrëmbyeshëm dhe bubullimave deri të enjten, stabilizim i motit nga e premtja
3 orë
Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

LEXO MË SHUMË

LSDM SDSM

LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

zeqirija ibrahimi zeka

Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

lsdm koalicioni

Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

fature-market

Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

kshz

KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë

kasami tubim

Bilall Kasami heq dorë nga mandati i deputetit

vmro

VMRO kërkon përgjegjësi për sallat kirurgjike, thotë se ministri Demiri nuk e ka idenë se çfarë po ndodh

INFO

NA NDIQ