Kush janë “fast-food”-et apo shitësit e hamburgerave që fitojnë më së shumti në Maqedoni?

Picture of ina-online
ina-online

04/06/2024

“Plaset – Doner and Burger” dhe “Sanduiçara – 7” nga Shkupi janë industritë më të mëdha dhe më të suksesshme të ushqimit të shpejtë në Maqedoninë e Veriut, sipas fitimit të arritur për vitin e kaluar.

Dy “shitësit” e hamburgerëve po bëhen rivalë në garë, pasi vitin e kaluar kanë pasur fitime identike, analizon portali Faktor.

“Plaset – Donner and Burger” kishte 67 punëtorë të regjistruar në vitin 2023, ndërsa “7” me 95.

“Plaset” posedon dy furra buke, një mishtore dhe një hotel, përveç dy pikave të shitjes në Bunjakovec, ka edhe një në qendër të Shkupit, një në Çair dhe disa në qendra tregtare në kryeqytet dhe në Tetovë. Ka rritje të të ardhurave prej 37 për qind dhe fitim prej 122 për qind. “7” ka vetëm katër pika në Qendër, Karposh, Aerodrom dhe Gazi Babë, si dhe një punëtori në Kisella Vodë.

Në vendin e tretë për nga fitimi është “Royal Philandre”, kompania që zotëron “Royal Burger” në Shkup.

Në Top-5 dyqanet më të njohura të sanduiçëve janë “Khan International” dhe “Tab Limited”, të cilët ende e shfaqën vitin 2023 me humbje. “Tab Limited”, e cila zotëron ekskluzivitetin për piceritë “King Burger”, “Usta Donerji” dhe “Sbarro”, ka të ardhurat më të larta nga të gjitha, dhe gjithashtu një numër të madh punonjësish – 178. Ka deri në 18 pikat e shitjes, nga të cilat më të njohurat janë në aeroportin e Shkupit, sheshi i Shkupit, qendrat tregtare të Shkupit dhe dy në Tetovë.

Khan International zotëron ekskluzivitetin e KFC. Të gjashtë pikat e shitjes që i posedon janë në Karposh, dy në Gazi Babë, Butel, Aerodrom dhe Tetovë dhe shumica e tyre janë në qendra tregtare. (INA)

TË FUNDIT
11 minuta
Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq
13 minuta
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
20 minuta
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror
56 minuta
Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës
1 orë
Deputetëve të rinj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, sot u verfikohet mandati

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
15 orë
Hospitalizohen dhe shtatë persona të tjerë me kollë të mirë, gjithsej 786 raste në vend
24 orë
Arrestohet një shtetas i Sllovenisë në Shkup, dyshohet për vjedhje të rëndë
2 orë
QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë
20 orë
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
1 ditë
Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit
15 orë
Taravari e nisi me shkarkim të drejtorëve ekonomikë! Deri të premten pritet të zgjidhet problemi i sallave kirurgjike
24 orë
Durmishi nisi detyrën e ministrit në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës: Kalojmë në Veprim!

LEXO MË SHUMË

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Deputetëve të rinj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, sot u verfikohet mandati

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

Hristijan Mickoski

Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

Qendra për Menaxhimin e Krizave.112

QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë

gjykata

Tre të plagosur rëndë nga Maqedonia, vendim i çuditshëm i gjykatës austriake

INFO

NA NDIQ