Kush janë financuesit më të mëdhenjë të rezistencës ukrainase kundër Rusisë, shtetet dhe miliardat?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/01/2023

Që nga fillimi i agresionit rus, Ukraina ka marrë miliarda euro nga aleatët e saj në formën e ndihmës financiare, humanitare ose ushtarake.

Të dhënat nga Instituti i Kielit për Ekonominë Botërore (IfW Kiel) tregojnë se nga 24 janari deri më 20 nëntor 2022, Ukraina ka marrë ndihmë në vlerë prej 108.1 miliardë euro.

Pjesa më e madhe i takon kategorisë së ndihmës financiare 53,38 miliardë, e ndjekur nga ndihma ushtarake – 37,8 miliardë, dhe ndihma humanitare – 16,7 miliardë.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës ishin financuesi më i madh i rezistencës ukrainase me një total prej 47.8 miliardë eurosh, nga të cilat 22.8 miliardë i referohen ndihmës ushtarake.

Bashkimi Evropian është në vendin e dytë me gati 30 miliardë euro, nga të cilat pjesa dërrmuese (28.3 miliardë euro) ka qenë mbështetje financiare, por nuk ka ofruar ndihmë në pajisje ushtarake.

Britania e Madhe kontribuoi gjithsej 4.1 miliardë euro, Gjermania me 2.3 miliardë, Kanadaja me 1.3 miliardë dhe Polonia me 1.8 miliardë euro.

Sidoqoftë, tabloja e vërtetë e investimeve merret kur merret parasysh madhësia e ekonomisë së vendit, d.m.th. – sa përqindje e Bruto Prodhimit Vendor  është ndarë për të ndihmuar Ukrainën.

Vendet baltike dhe ato në kufi me zonën e luftës kanë ndarë më shumë, ndoshta siç pritej. Me 335 milionë euro, Estonia investoi më shumë se një për qind të PBB-së kombëtare, Letonia 0,93 për qind, Polonia 0,5 për qind dhe Lituania 0,46 për qind.

Dy vende nga rajoni u përfshinë gjithashtu në raportin e IfW Kiel, përkatësisht Sllovenia dhe Kroacia. Sllovenia ka dhënë ndihma në vlerë prej 60,9 milionë euro, prej të cilave 58,8 milionë i takojnë ndihmës ushtarake. Kroacia ka dhënë ndihma në vlerë prej 22.9 milionë euro, po ashtu më së shumti shkon për ndihma ushtarake – 16.5 milionë, ndërsa pjesa tjetër i takon ndihmës humanitare.(INA)

 

 

 

 

TË FUNDIT
59 minuta
Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën
2 orë
Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë
3 orë
Schneeberger: Kurti s'ka faj, BE po bëhet "kukull" e Vuçiqit dhe Putinit
4 orë
PTHP: Hetim ndaj dy personave për marrje ryshfeti
5 orë
Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat

ME TE LEXUARA

1 ditë
Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim
4 orë
PTHP: Hetim ndaj dy personave për marrje ryshfeti
1 ditë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
3 orë
Schneeberger: Kurti s'ka faj, BE po bëhet "kukull" e Vuçiqit dhe Putinit
23 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson
2 orë
Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë
2 ditë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

LEXO MË SHUMË

Shkolla Vizbeg

Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën

aeroplani-kinez

Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë

Screenshot_2024-05-21-12-09-03-445_com.android.chrome-edit

Schneeberger: Kurti s’ka faj, BE po bëhet “kukull” e Vuçiqit dhe Putinit

Prokuroria

PTHP: Hetim ndaj dy personave për marrje ryshfeti

vmro vlen negociata

Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat

dash-1

SHBA: Aksioni policor në veri, i pakoordinuar dhe përshkallëzon tensionet

ivan

Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi

zgjedhjet-maqedoni

Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

Screenshot_2024-05-20-23-16-19-497_com.facebook.katana-edit

Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

INFO

NA NDIQ