Kush janë kompanitë që i kanë borxhe Drejtorisë së Hyrave Publike (DHP) në Maqedoni?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/01/2022

Dy kompani të Shkupit të regjistruara në të njëjtën adresë në Qendër janë ndër tre borxhlinjtë më të mëdhenj për tatime të papaguara ndaj DHP-së.

Ata nuk kanë paguar gjithsej 9.5 milionë euro për TVSH, tatimin mbi fitimin dhe personelin (tre muaj pas maturimit).

Shuma më e madhe për TVSH-në e papaguar, individualisht, e ka kompania shtetërore që menaxhon fondin pyjor “Pyjet Nacionale” (ish “Pyjet e Maqedonisë”), përcjell Faktor.mk.

Dy kompani të Shkupit, të regjistruara në të njëjtën adresë, janë ndër borxhlinjtë më të mëdhenj tatimorë në listën e fundit të PRO-së që mund të gjendet në linkun e mëposhtëm http://ujp.gov.mk/mk/otvoreni_povici/pogledni/519

Bëhet fjalë për dy kompani (shoqëri me përgjegjësi të kufizuar) të cilat janë të regjistruara në të njëjtën adresë në komunën Qendër të Shkupit.

Debitori më i madh tatimor që nuk ka paguar detyrimet tatimore (TVSH, tatim fitimi dhe personeli për arsye të tjera) 90 ditë pas maturimit është “ML Global Italu” – kompani e regjistruar për ndërmjetësim në tregtinë e produkteve të ndryshme. Kjo kompani për 90 ditë i ka borxh DHP-së me vlerë prej 4.75 milionë euro, ndërsa pjesa më e madhe e TVSH-së së papaguar është 4.45 milionë euro.

Në vendin e tretë në renditjen e debitorëve tatimor është Italmond DOO, kompani e regjistruar për tregtimin me shumicë të drurit, materialeve të ndërtimit dhe pajisjeve sanitare. Edhe kjo shoqëri me përgjegjësi të kufizuar është e regjistruar në të njëjtën adresë në komunën Qendër. Kjo shoqëri ka detyrime tatimore në shumën totale prej 4.54 milionë euro, të cilat janë të papaguara për 90 ditë. Peshën më të madhe në TVSH e ka struktura me 4.4 milionë euro. (INA)

TË FUNDIT
33 minuta
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
9 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga
10 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
10 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
11 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

ME TE LEXUARA

11 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
21 orë
Komisioni Evropian fton Shkupin dhe Athinën t’i përmbahen marrëveshjes për ndryshimin e emrit
16 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson
10 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
20 orë
“Vëllavrasje”, Kasami: Deklarata e Ahmetit e rrezikshme! Ne nuk jemi të interesuar për asnjë konflikt
16 orë
EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik "GENERALKA WEEKEND 24"
10 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"

LEXO MË SHUMË

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

Screenshot_2024-05-20-23-16-19-497_com.facebook.katana-edit

Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

INFO

NA NDIQ