Kush janë më të korruptuarit në Maqedoninë e Veriut?!

ina-online
ina-online

06/12/2023

Çdo të tretit qytetar në Maqedoninë e Veriut i është kërkuar ryshfet, ndërsa çdo i katërti është detyruar të paguajë për të marrë shërbimin apo ndihmën e nevojshme nga ndonjë institucion apo zyrtar në administratën publike.

Këtë e bën të ditur Raporti për vlerësimin e korrupsionit në Maqedoninë e Veriut.

Tre të katërtat e qytetarëve besojnë se ka korrupsion të përhapur në sistem dhe kanë mosbesim ndaj Qeverisë dhe mbi 80 për qind i perceptojnë postet e ministrit, deputetit, gjyqtarit, liderit të një partie politike si më të korruptuara.

Mirëpo, gjysma e qytetarëve mendojnë se korrupsioni mund të reduktohet ndjeshëm dhe besimin më të madh në luftën kundër korrupsionit e kanë në MPB dhe në Komisionin Kundër Korrupsion, që është përkatësisht 34 dhe 31 për qind.

Për presidentin Pendarovski, shifrat janë të qarta dhe tregojnë se në vend ka një epidemi të korrupsionit, e pasuar nga mosndëshkimi për rastet e korrupsionit të lartë. Është i nevojshëm ndryshimi i mentalitetit. Hulumtimi i cili ka treguar të dhëna dërrmuese për nivelin e korrupsionit është prezantuar në kuadër të Forumit të Hapur kundër Korrupsionit, i cili këto ditë po mbahet në Shkup.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari2

Taravari: Këto janë tre pikat kyçe si kandidat për president: Heqja 20%, Presidenti të zgjidhet në Kuvend dhe bullgarët në Kushtetutë

Fatmir Dehari

Dehari konfirmon se ishte propozuar si kandidat për president

ahmeti-grubi-bujar-osmani-arber

Bujar Osmani kandidat për garën për president, këtë lajm të madh do ta thotë nesër Ahmeti

ASH Sela Taravari

Fati i ASH-së në duart e Gjykatës së Tetovës! Të dyja palët i drejtohen gjyqit për ndryshimet që kanë bërë

kadastra

Ankesa për rritjen e çmimeve në kadastër

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

LSDM do të bisedoj edhe me parti që tradicionalisht nuk kanë qenë partnerë

Polici-a-2-750x430

Ja përse ndodhi vrasja e dyfishtë në fshatin Gabresh të Kumanovës? (FOTO)

Angela Ageler

Ageler: Është me rëndësi kyçe që njerëzit të dalin dhe të votojnë më 8 maj

zjarr tym

Tym i madh mbi Zhelinë të Tetovës, digjen goma (VIDEO)

INFO

NA NDIQ