Kush janë ndërmarrjet shtetërore që punojnë me humbje të mëdha

Picture of ina-online
ina-online

05/06/2024

Ministria e Financave në Maqedoninë e Veriut çdo tremujor publikon të dhënat për humbjet apo fitimet e ndërmarrjeve shtetërore dhe shifrat e fundit janë për tremujorin e parë të vitit.

Nëse në atë renditje të Financave përfshihen 29 shoqëri aksionare SHA dhe Ndërmarrje Publike shtetërore, të dhënat tregojnë se 13 prej tyre kanë funksionuar me humbje në tre muajt e parë dhe 16 kanë pasur fitime.

Por humbjet e humbësve janë shumë më të mëdha se fitimet e të tjerëve. Qeveria e re pritet të përballet me këto probleme, përcjell portali Faktor.

Dhe, nga humbësit, termocentralet shtetërore, ose ASH ESM, mbetën në minusin më të madh deri tani. Humbja e tyre për periudhën janar-mars të këtij viti peshon 39 milionë euro ose saktësisht 38.87 milionë euro. Humbja vjen si pasojë e shpenzimeve shumë më të larta, në krahasim me realizimet në anën e të ardhurave.

Vendin e dytë famëkeq për nga madhësia e humbjeve e ndajnë Ndërmarrja Publike “Infrastruktura Hekurudhore” dhe Ndërmarrja Publike “Pyjet Kombëtare”, të cilat në tre muaj kanë “pikërisht” humbje prej 2.34 milionë euro secila.

Dhe, në vend të katërt është Hekurudhat e Maqedonisë – Transporti me humbje 1.5 milionë euro.

Shoqëria aksionare për kontrollin e trafikut ajror M-NAV, për tremujorin e parë, gjithashtu ka shënuar humbje të majme prej 1,01 milionë euro dhe pas saj, në vendin e gjashtë, për tremujorin e parë të vitit ishte JP Strezhevë me një ” fortë” minus 855 mijë euro.

Edhe NP “Ujësjellësi për tremujorin e parë ka humbje prej 841 mijë euro. Në grupin e humbësve ka hyrë edhe MEPSO, operatori i transmisionit, ndonëse humbja e tyre është më tolerante dhe për tre muajt e parë të vitit arrin në 137 mijë euro.

TË FUNDIT
24 minuta
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
31 minuta
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet
1 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup
1 orë
MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit
1 orë
Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë dhe vranësira të vogla
6 orë
Mos-deklarimi i pronës, Antikorrupsioni ndërpret mbi 20 procedura të zyrtarëve
1 ditë
Lloga: Erdhi dita kur presidentja nuk e njeh shtetin e saj
1 orë
Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara
21 orë
Shtrenjtohet buka
1 ditë
Hahn: Jam i shqetësuar për Maqedoninë e Veriut, të respektohet Marrëveshja e Prespës
6 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
1 ditë
Banka Popullore: Norma bazë e interesit mbetet në nivelin 6.30%

LEXO MË SHUMË

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani mjekësinë mund ta kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

shkolla-nxenes-780x439-1

Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

kurban dashi

Festa e Kurban Bajramit, ditë jo pune për besimtarët myslimanë

INFO

NA NDIQ