Kush mund të përfitoj subvencion për rrymën në Maqedoni, shpallen kushtet

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/02/2023

Familjet me të ardhura të ulëta mund të marrin subvencione për energji elektrike nga Ministria e Ekonomisë edhe në vitin 2023 në Maqedoninë e Veriut.

Thirrja publike për masën është publikuar në faqen e Ministrisë dhe do të zgjasë deri në fund të muajit shkurt.

Për këtë janë siguruar 60 milionë denarë, ndërsa nga fatura e rrymës së amvisërive amvisëritë do të marrin nga 600 deri në 800 denarë, varësisht nga të ardhurat totale mujore që realizojnë.

Individët do të marrin mbështetje financiare nëse të ardhurat e tyre të rregullta mujore nuk i kalojnë të ardhurat neto, përkatësisht:

– 19.000 denarë për person beqar;

– 25.000 denarë për amvisëri me dy anëtarë;

– 30.000 denarë për amvisëri me tre anëtarë;

– 36.000 denarë për amvisëri me katër anëtarë;

– 43.000 denarë për amvisëri me pesë anëtarë e më shumë.

TË FUNDIT
5 minuta
Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup
21 minuta
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
1 orë
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri
2 orë
Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë
3 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

ME TE LEXUARA

16 orë
Paraqitje e shpeshtë e shiut të rrëmbyeshëm dhe bubullimave deri të enjten, stabilizim i motit nga e premtja
4 orë
Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro
11 orë
Demiri: Sallat e operacionit në klinikën “Nënë Tereza” janë mbyllur për shkak të problemeve teknike
8 orë
9 ditë sallat e operacionit jashtë funksionit! MSH pret rezultate nga Gjermania, por nuk dihet kur vijnë
15 orë
KSHZ-ja shqyrton ankesën e Frontit Evropian

LEXO MË SHUMË

mjegull-aeroport aeroplan avion

Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

LSDM SDSM

LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

zeqirija ibrahimi zeka

Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

lsdm koalicioni

Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

fature-market

Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

kshz

KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë

INFO

NA NDIQ